Era, Orange i Play zapłacą za karanie klientów?

Użytkownicy telefonów komórkowych nie mają łatwego życia z operatorami, którzy - jak uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - łamią ich prawa. Sieci: Era, Orange i Play nie chciały pójść na współpracę, więc teraz muszą liczyć się z karami. Procesy sądowe wkrótce.

Postępowanie sądowe nie grozi tylko sieci Plus fot. Edwin PP
Postępowanie sądowe nie grozi tylko sieci Plus fot. Edwin PPstock.xchng

Jak dowiedziała się "Gazeta Prawna", Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotowuje się właśnie do rozpatrzenia pozwów przeciwko trzem operatorom telefonii komórkowej - Erze , Orange i Play . Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że operatorzy stosują w regulaminach, cennikach i umowach niedozwolone klauzule.

Urzędowi nie spodobały się takie kwestie, jak m.in.:

- dodatkowe kary finansowe (oprócz ustawowych odsetek) dla klientów spóźniających się z regulowaniem rachunków,

- możliwość rozwiązania wszystkich umów w momencie zalegania z płatnością,

- nadmiernie uciążliwe formalności w przypadku kradzieży, zniszczenia, zgubienia bądź utraty karty SIM,

- dodatkowe opłaty za ponowne włączenie do sieci (lub włączenie usługi) w przypadku przekroczenia terminu płatności.

Przed skierowaniem sprawy do sądu urząd zwrócił się do operatorów o zaniechanie tych praktyk. Na współpracę zdecydowała się jednak tylko sieć Plus , która w lipcu zmieniła regulamin, a jej klienci mogli rozwiązywać umowy bez ponoszenia kar w przypadku braku jego akceptacji.

Przedstawiciele Plusa zapewniają, że liczba odejść nie była duża, a na zmianę zdecydowano się, by uniknąć kary oraz by budować dobre relacje z klientami.

Era, Orange i Play, bojąc się ucieczki klientów, nie zdecydowały się na współpracę z UOKiK, więc muszą liczyć się z karami finansowymi. W przeszłości jeden z operatorów w podobnej sprawie zapłacił 1,8 mln zł kary.

Co ciekawe, niektórzy zaskarżeni operatorzy już zmienili regulaminy, bo od 6 lipca obowiązuje lepsze dla nich prawo - klient nie może rezygnować z usług w przypadku, gdy zmiana regulaminu wynika m.in. z usunięcia niedozwolonych klauzul umownych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas