Jak włączyć roaming w telefonie? Bez tego nie ruszaj za granicę

Roaming jest usługą dzięki której możesz korzystać z sieci telefonicznej i internetowej innego operatora za granicą. Jeśli masz polski numer i wyjeżdżasz na urlop za granicę, korzystasz z roamingu. W ofertach wielu operatorów roaming jest uruchomiony automatycznie. W Unii Europejskiej możesz korzystać z roamingu w ramach abonamentu, ale musisz pamiętać, że poza Unią roaming jest płatny. Korzystanie z internetu w takich krajach, jak Turcja, Albania, Czarnogóra czy Wielka Brytania to spory wydatek i lepiej pamiętać o tym na wakacjach.

Jak włączyć roaming? Zrobisz to w ustawieniach telefonu

Włączenie roamingu na telefonie jest bardzo proste. Producenci wiedzą, że jest to bardzo popularna funkcja, a jej uruchomienie nie powinno stanowić problemu. Zrobisz to w ustawieniach telefonu. 

  • Włącz roaming na telefonie z Androidem > Ustawienia > Połączenie > Sieci komórkowe > włącz roaming danych.
  • Włącz roaming na iPhonie > Ustawienia > Sieć komórkowa > Opcje danych komórkowych > włącz roaming danych.

Aby jednak roaming działał, musisz pamiętać, że usługa musi być włączona u operatora sieci komórkowej. Domyślnie taka usługa powinna jest włączona. Jeśli nie działa, sprawdź, jak włączyć roaming w Plusie, Orange, Play i T-Mobile.

Reklama

Pamiętaj też o wybraniu odpowiedniego planu roamingowego, żeby uniknąć wysokich opłat. Szczególnie jeśli chodzi o internet za granicą. 

Jak wyłączyć roaming w telefonie?

Równie proste jest wyłączenie roamingu. Jeśli chcesz wyłączyć usługę na karcie SIM, musisz to zrobić na infolinii lub w internetowej aplikacji operatora. 

Wyłączenie roamingu jest też możliwe z poziomu telefonu. 

  • Włącz roaming na telefonie z Androidem > Ustawienia > Połączenie > Sieci komórkowe > wyłącz roaming danych.
  • Włącz roaming na iPhonie > Ustawienia > Sieć komórkowa > Opcje danych komórkowych > wyłącz roaming.

Wyłączenie roamingu zapewni oczywiście brak dodatkowych kosztów, ale też mocno ograniczy funkcjonalność smartfona. Bez tej usługi można nadal komunikować się z innymi zdalnie i korzystać z Internetu, jednakże tylko poprzez Wi-Fi.

Jak włączyć roaming u operatora? Uważaj na roaming danych

Większość kart SIM w smartfonach ma domyślnie włączone usługi roamingowe. Pomimo tego faktu, może zdarzyć się, że zostaną one z różnych powodów zdezaktywowane lub zablokowane. Szczególnie może to być problemem w przypadku zakupu używanego smartfona lub korzystania ze starej karty SIM.

Dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem, czy roaming jest uruchomiony i działa poprawnie, by później zaoszczędzić sobie problemów. Jak sprawdzić, czy roaming jest włączony? Można to uczynić bezpośrednio w dedykowanej aplikacji mobilnej naszego operatora lub w salonie telekomunikacyjnym. Pracownik może sprawdzić dostęp do usług w aktualnym pakiecie i w razie potrzeby włączyć roaming.

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje jeden roaming, w którym są stałe opłaty za połączenia pomiędzy krajami. Niestety, nie jest kolorowo w przypadku internetu. Warto przed wyjazdem za granicę Polski sprawdzić stan konta lub je doładować, ponieważ połączenia z globalną siecią mogą szybko wyczyścić konto, a nawet narazić nas na duży rachunek. 

Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że unikniesz wysokich opłat, możesz też kupić kartę SIM lub eSIM u operatora kraju, który odwiedzasz. 

Polecamy na Antyweb | Wynik przetargu na laptopy dla czwartoklasistów unieważniony. Co to oznacza?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: roaming
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy