mObywatel otrzyma ciekawe nowości. Nad tym pracuje Ministerstwo Cyfryzacji

mObywatel to narzędzie, z którego korzystają miliony Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że pracuje nad nowymi funkcjami, które będą wprowadzane w tym roku. Na liście nowości są m.in. moduły, które ułatwią sporządzenie protokołu ze zdarzenia na drodze czy umożliwią wygodne zarządzenie dokumentem tożsamości.

mObywatel to aplikacja, z której korzystają miliony Polaków.
mObywatel to aplikacja, z której korzystają miliony Polaków.Ministerstwo Cyfryzacjimateriały prasowe

mObywatel w zeszłym roku otrzymał naprawdę sporo nowości. Rządowa aplikacja dostała liczne nowe funkcje i to sprawiło, że po narzędzie sięga coraz więcej Polaków. Co przyniesie rok 2024? Rąbka tajemnicy na ten temat uchylił Michał Gramatyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Takie nowości szykuje Ministerstwo Cyfryzacji dla aplikacji mObywatel

Obecne Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nie tylko nad wdrożeniem funkcji, nad którymi prace rozpoczęła poprzednia ekipa. W przygotowaniu są także zupełnie nowe rozwiązania, które ma rozwijać obecny resort. Z informacji przekazanych przez Michała Gramatykę wynika, że w najbliższych miesiącach należy spodziewać się następujących opcji:

  • Moduł Stłuczka, który ma umożliwić szybkie przygotowanie gotowego raportu ze zdarzenia drogowego. Obecnie umożliwiają to zewnętrzne aplikacje i podobna funkcjonalność ma być dostępna wkrótce z poziomu mObywatela.

  • Moja firma. To kolejny moduł, gdzie właściciele firm będą mogli uzyskiwać szybki dostęp do najważniejszej dokumentacji powiązanej z prowadzoną działalnością.

  • Zarządzenie dokumentem tożsamości.

  • Gramatyka twierdzi, że są to nowe funkcje planowane dla aplikacji mObywatel, które powinny zostać wdrożone w niedługim czasie. Inaczej sytuacja może jednak wyglądać w przypadku legitymacji krwiodawcy, o co przedstawiciel resortu został zresztą zapytany. Wynika to z faktu, że Ministerstwo Zdrowia nie ma jeszcze centralnej bazy Honorowych Dawców Krwi i Honorowych Dawców Szpiku. W momencie, gdy ulegnie to zmianie, to rozpoczną się prace nad dodaniem funkcji takiej legitymacji do mObywatela.

    Aplikacja czeka także na inne funkcje

    Pewne nowości dla mObywatela sięgają jeszcze zapowiedzi ze strony poprzedniego resortu i nadal czekają na wdrożenie. Niedawno dodano możliwość zastrzegania numeru PESEL oraz Historię pojazdu, ale lista oczekujących opcji jest dłuższa. Na niej znajdują się m.in. e-Doręczenia, e-Wizyta w ZUS-ie, e-Pełnomocnictwa czy legitymacje osób z niepełnosprawnością oraz wspominana - krwiodawców. Funkcje te będą wdrażane w nadchodzących miesiącach.

    Starożytna mapa Rzymu dostępna dla turystów. Miała ogromne rozmiary© 2024 Associated Press
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas