Pierwszy SMS został sprzedany w formie NFT

Vodafone sprzedało pierwszego SMSa w formie niewymienialnego tokena. Wiadomość została wysłana w 1992 roku, a jej treścią było „Merry Christmas”. Dochód uzyskany ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoc uchodźcom.

Wynalazek, który dziś znamy jako telefon, opatentowano w 1876 roku. Początkowo służył jedynie do dzwonienia, jednak wraz z postępem technologicznym znalazł również inne zastosowania. Na początku miesiąca obchodziliśmy 29 rocznicę wysłania pierwszego SMSa. Pierwsza telefoniczna wiadomość tekstowa została nadana 3 grudnia 1992 roku, a jej autorem był Neil Papworth z Vodafone. Teraz firma wystawiła ją na aukcji w domu aukcyjnym Aguttes w Paryżu i sprzedała w formie NFT.

NFT to niewymienialny token kryptograficzny powiązany z kryptowalutą Ethereum. Dlaczego niewymienialny? Typowa kryptowaluta może zostać zamieniona na inną walutę, tymczasem NFT można porównać do, na przykład, nabycia znanego obrazu. Na świecie jest tylko jedno takie dzieło. Możemy je sprzedać lub wymienić, ale nie dostaniemy w zamian tego samego dzieła sztuki. Nie da się przecież wymienić jednej "Damy z gronostajem" na inną "Damę z gronostajem". Tak samo jest w przypadku SMSa, nie ma dwóch takich samych pierwszych wiadomości.

Reklama

Pierwszy SMS w formie NFT został kupiony za ponad 100 tysięcy euro. Vodafone już wcześniej ogłosiło, że pieniądze pozyskane z aukcji zostaną przekazane UNHCR, urzędowi Organizacji Narodów Zjednoczonych, który jest upoważniony do przeprowadzania i koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywanie ich problemów na całym świecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NFT | kryptowaluta | pierwszy sms | sms | Vodafone | wiadomość SMS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy