Pozbądź się śmieci i wirusów. Telefon zacznie działać szybciej

To normalne, że z czasem urządzenie, którego używamy, zaczyna działać wolniej. Problem pojawia się, jednak kiedy wydajność telefonu drastycznie spada, a my nie możemy używać urządzenia swobodnie każdego dnia. Sprawdź, co może być przyczyną wolnego działania telefonu. Czy wiesz, jak możesz go naprawić?

Smartfon wolno działa? Tak możesz go naprawić
Smartfon wolno działa? Tak możesz go naprawić123RF/PICSEL

Telefon jest wolny. O co chodzi?

Prawidłowe działanie telefonu zależy głównie od ilości pamięci RAM oaz rodzaju procesora, który posiada sprzęt. Kiedy jego wydajność spada, najczęściej oznacza to, że moc obliczeniowa telefonu jest zbyt niska względem wymagań już zainstalowanych programów. Przyczyną takiej sytuacji może być kilka czynników. Warto wyeliminować ich jak najwięcej, aby cieszyć się szybko i sprawnie działającym telefonem.

Jak wyczyścić telefon ze śmieci?

Pierwszym aspektem, który warto przemyśleć podczas czyszczenia telefonu, jest to, ile aplikacji używamy. Czyszczenie telefonu można zacząć od pozbycia się nieużywanych aplikacji, które nadmiernie obciążają system naszego telefonu. Wystarczy, że przejdziemy w ustawieniach smartfona do zakładki "Aplikacje" lub "Zarządzaj aplikacjami" i usuniemy te, których nie używamy.

Aby przyśpieszyć działanie smartfona, można również zajrzeć do pamięci urządzenia. Tam możemy znaleźć różnego rodzaju pliki tymczasowe, cache oraz inne niepotrzebne nam już dokumenty lub dane. Pozbycie się ich może zwolnić miejsce w pamięci telefonu, a jednocześnie pomóc nam w optymalizacji telefonu.

Korzystne może być również zajrzenie do wyszukiwarki, której używamy na naszym telefonie. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile pamięci podręcznej zajmuje historia wyszukiwania. Zgromadzone przez nią zasoby mogą znacząco wpływać na wolne działanie smartfona.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na działanie telefonu mogą nawet wpływać powiadomienia. Ich zbyt duża ilość może wpłynąć na wydajność sprzętu. Dlatego, aby ograniczyć ich ilość, warto wejść w ustawienia telefonu, a następnie zakładkę "Powiadomienia". Tam będziemy mogli sprawdzić, które aplikacje mają do nich dostęp. Warto dostosować ilość powiadomień do każdej aplikacji, aby nie tylko nie spowolniały telefonu, ale także nie zużywały nadmiernie baterii.

Urządzenie odmawia posłuszeństwa? Możesz mieć problem ze złośliwym oprogramowaniem
Urządzenie odmawia posłuszeństwa? Możesz mieć problem ze złośliwym oprogramowaniem123rf.com123RF/PICSEL

Jak wyczyścić telefon z wirusów?

Wolne działanie telefonu może też być spowodowane przez wirusy. Innymi objawami zainfekowanego telefonu mogą być:

  • duże zużycie transferu danych,
  • częstsze pojawianie się reklam,
  • powtarzający się brak możliwości uruchomienia telefonu.

Złośliwe oprogramowanie w naszym telefonie najczęściej da się prosto odinstalować. Ze względu na bezpieczeństwo danych należy to jednak zrobić z poziomu trybu awaryjnego. To dzięki niemu będziemy mieli pewność, że zainstalowane w telefonie programy będą wyłączone, a smartfon zachowa jedynie funkcje systemu operacyjnego.

Aby usunąć wirusa, należy postąpić podobnie, jak w przypadku usuwania niechcianych aplikacji. Należy przejść do ustawień telefonu, a następnie wybrać zakładkę "Aplikacje". Kolejnym krokiem jest wejście w "Pobrane aplikacje" i znalezienie programów, których nie instalowałeś. Najczęściej mogą mieć one nieznane lub obcojęzyczne nazwy. Pozostaje je odinstalować.

Jeśli nie uda ci się znaleźć złośliwego oprogramowania, możesz zawsze spróbować przeskanować swoje urządzenie za pomocą darmowych aplikacji antywirusowych. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • 360 Security,
  • Avast Mobile Security,
  • AVG Antivirus Free,
  • Malwarebytes Anti-Malware.

Jeśli nic nie pomaga, a smartfon w dalszym ciągu odmawia posłuszeństwa, można spróbować również przywrócić ustawienia fabryczne. To dosyć radykalne rozwiązanie Jest jednak przydatne, szczególnie kiedy dochodzi do poważnych infekcji. Przed przywróceniem ustawień fabrycznych warto wykonać kopię zapasową swoich danych, aby nie musieć tracić cennych danych, jak, kontakty, wiadomości czy zdjęcia.

Jak fotografia zmieniła naszą rzeczywistość przez ostatnie 200 lat?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas