Antymateria w trasie! Naukowcy z CERN dokonali historycznego przełomu
Naukowcy CERN już pod koniec ubiegłego roku zapowiadali, że przygotowują się do odbycia jednej z najbardziej niezwykłych podróży w historii. Chodzi o załadowanie na ciężarówkę kontenera z antymaterią, czyli najdroższym dostępnym na Ziemi materiałem i przewiezienie go przez Europę. Po co? Aby rozwikłać tajemnice wszechświata!

Antymateria to układ antycząstek, czyli cząstek elementarnych podobne do występujących w "zwykłej" materii (koinomaterii), ale o przeciwnym znaku ładunku elektrycznego oraz wszystkich addytywnych liczb kwantowych.
Nie ma droższego materiału
W kontakcie z normalną materią obie ulegają anihilacji, uwalniając potężny impuls promieniowania elektromagnetycznego, dlatego tylko za pomocą starannie skonfigurowanych zestawów silnych pól elektrycznych i magnetycznych w specjalnych urządzeniach można antymaterię bezpiecznie przechowywać.
Do tego może być produkowana wyłącznie w laboratoriach fizyki cząstek, jak ośrodek badawczy CERN w pobliżu Genewy i jest niezwykle trudna w obsłudze. Wszystko to sprawia, że jest najdroższym materiałem na Ziemi, szacuje się, że wytworzenie jednego grama kosztuje kilka bilionów dolarów!
To sprawia, że jej transportowanie jest bardzo trudne, ale jesteśmy blisko pierwszej takiej podróży. Antymateria ma nam tak wiele do powiedzenia. Dlatego to robimy
Ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego istniejemy
Jak przekonują, chodzi o odpowiedź na fundamentalną zagadkę wszechświata, czyli… dlaczego istniejemy. Wielki Wybuch wytworzył równe ilości materii i antymaterii, które powinny były wzajemnie się anihilować, pozostawiając wszechświat składający się głównie z promieniowania elektromagnetycznego i niewiele więcej. Tymczasem stało się inaczej i materia zdominowała wszechświat.
Dziś dowiadujemy się zaś o ważnym kroku w stronę tej przyszłości, tzn. naukowcy z CERN zbudowali specjalny kontener, który po raz pierwszy w historii umożliwił transport antymaterii poza laboratorium. Przewieźli w nim antymaterię na odległość 4 kilometrów, na przyczepie poruszającej się z prędkością ponad 40 km/h i bezpiecznie wrócili do laboratorium.
To przełomowe osiągnięcie otwiera drogę do transportu antymaterii do laboratoriów w całej Europie z wykorzystaniem publicznych dróg. Pierwszym ośrodkiem, który ma otrzymać antymaterię z CERN, będzie nowoczesna placówka badawcza przy Uniwersytecie Heinricha Heinego w Düsseldorfie w Niemczech, oddalona o niemal 800 kilometrów. Szczegóły eksperymentu opisano w artykule naukowym zatytułowanym "Transport protonów z fabryki antymaterii CERN", opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie "Nature":
Przenieśliśmy uwięzione protony z naszego obszaru eksperymentalnego w Fabryce Antymaterii (AMF) na ciężarówkę i przetransportowaliśmy je po kampusie Meyrin w CERN, demonstrując autonomiczne działanie bez zewnętrznego zasilania przez cztery godziny i bezstratne przeniesienie protonów. Potwierdzamy tym samym możliwość przekazywania cząstek do niskoszumowych laboratoriów w pobliżu AMF oraz wykorzystania generatora prądu na ciężarówce do transportu do laboratoriów w całej Europie