Badacze odkryli zagadkowy podziemny labirynt Inków. Po co powstał?

W Cuzco w Peru archeolodzy odnaleźli niezwykły system podziemnych korytarzy - chinkana, łączących ważne miejsca kultury Inków. Zagadkowe odkrycie pokazuje zaawansowaną strukturę organizacyjną i monumentalne osiągnięcia inżynieryjne Inków. Kluczowe pozostaje jednak pytanie: po co dokładnie powstał ten podziemny labirynt?

W Peru odkryto sieć podziemnych tuneli. Rozciągają się między kluczowymi dla Inków miejscami w Cuzco.
W Peru odkryto sieć podziemnych tuneli. Rozciągają się między kluczowymi dla Inków miejscami w Cuzco.Association of Archaeologists of Peru/Calero et almateriał zewnętrzny

Niezwykłe odkrycie w Cuzco. Inkowie stworzyli tu podziemny labirynt

Cuzco, miasto założone przed wiekami przez pierwszego władcę Inków Manco Capaca, było stolicą administracyjną, polityczną i militarną Państwa Inków. Mimo jego podboju, spalenia, nowej zabudowy oraz innych wydarzeń obszar ten przyniósł i wciąż przynosi badaczom wiele odkryć i informacji na temat sposobu życia i dokonań tego ludu.

Teraz naukowcy odkryli pod miastem sieć tuneli, tzw. chinkana, co w języku keczua oznacza labirynt. Podczas konferencji prasowej zatytułowanej "Chinkana: Odsłonięcie tajemnicy", która odbyła się w urzędzie miejskim prowincji Cuzco, archeolodzy Jorge Calero Flores i Mildred Fernández Palomino ogłosili, co udało im się ustalić.

Inkaskie labirynty. Dlaczego zbudowano te podziemne tunele?

Odkrycie dotyczy systemu tuneli, który rozciąga się na długości ponad 1750 metrów od świątyni Słońca Coricancha (Złoty Dziedziniec) najważniejszej świątyni w Imperium Inków. Coricancha to miejsce poświęcone bogom, których Inkowie uznawali za najważniejszych w swoim panteonie oraz punkt koronacji i pochówku wielu władców Inków.

Labirynt biegnie w kierunku Sacsayhuamán - kompleksu inkaskich kamiennych murów, które zostały wzniesione na obrzeżach miasta Cuzco. Co ciekawe, przeznaczenie tej budowli nie jest do końca znane - podejrzewa się jednak, że mogła ona wiązać się z celami religijnymi. Przypuszcza się ponadto, że Sacsayhuamán stanowi głowę pumy - Cuzco było bowiem budowane na podobiznę tego zwierzęcia.

Dodatkowo istnieją także trzy odgałęzienia tunelu: jedno prowadzi w kierunku Callispuquio, drugie do Muyuqmarka w Sacsahuamán, która jest podstawą dawnej okrągłej wieży Inków i kolejne, które przebiega w pobliżu świątyni San Cristóbal. Taki układ tuneli dodaje im tajemniczości. Te rozwidlenia sugerują, że sieć mogła łączyć nie tylko punkty ceremonialne, ale także kluczowe przestrzenie logistyczne w administracji Inków.

Świątynia Słońca w Cuzco. Archeolodzy odkryli tu podziemne tunele, które prowadzą do kilku istotnych miejsc na mapie inkaskiego miasta.Autorstwa Leonard7hc - Praca własna, CC BY-SA 4.0Wikimedia Commons

Badania archeologiczne w Cuzco będą kontynuowane

Badania archeologiczne nowych tuneli będą kontynuowane w 2025 r., obejmując konkretne wykopaliska w najważniejszych punktach tuneli. Te analizy będą miały na celu określenie nie tylko dokładnej funkcjonalności chinkana, ale także materiałów, technik konstrukcyjnych oraz możliwych zastosowań ceremonialnych lub obronnych.

Odkrycie nie tylko poszerza wiedzę na temat wiedzy i możliwości Inków, ale także rodzi kluczowe pytania dotyczące roli, jaką te struktury odegrały w integracji i kontroli rozległego imperium. Tunele mogły być bowiem też wykorzystywane do transportu towarów, komunikacji strategicznej lub rytuałów wysokiego szczebla, sugerują badacze.

interia© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas