Chińczycy chcą hodować ziemniaki w kosmosie. Eksperyment trwa w najlepsze

Chińczycy doszli do wniosku, że zajmą się hodowlą ziemniaków w kosmosie. To nie pierwszy raz, gdy Państwo Środka eksperymentuje w ten sposób. W tym celu na stację kosmiczną Tiangong wysłano nasiona, które to przebywały tam aż 180 dni. Teraz zostaną poddane dokładnej analizie, a potem przyjdzie czas na modyfikacje.

Kadr z filmu Marsjanin, gdzie główny bohater hoduje ziemniaki
Kadr z filmu Marsjanin, gdzie główny bohater hoduje ziemniaki20th Century-Fox materiał zewnętrzny

Jeśli oglądaliście film "Marsjanin", to zapewne pamiętacie, że główny aktor zajmował się na powierzchni Czerwonej Planety m.in. hodowlą ziemniaków. Chińczycy już od jakiegoś czasu eksperymentują z tą rośliną w kosmosie i mogą pochwalić się pewnymi sukcesami.

Chińczycy eksperymentują z ziemniakami na stacji kosmicznej Tiangong

Stacja kosmiczna Tiangong, która znajduje się na orbicie okołoziemskiej od kilku lat, jest miejscem, gdzie przeprowadzono eksperymenty z ziemniakami. W ramach załogowej misji Shenzhou 16, która rozpoczęła się pod koniec maja 2023 r., do placówki wysłano z trójką tajkonautów nasiona w liczbie aż 66,5 tys. sztuk.

Laboratorium na Ziemi, gdzie Chińczycy prowadzą badania na ziemniakach do uprawy w kosmosie
Laboratorium na Ziemi, gdzie Chińczycy prowadzą badania na ziemniakach do uprawy w kosmosieXinhuamateriał zewnętrzny

Wspomniane nasiona przebywały w kosmosie przez około pół roku i po zakończeniu misji Shenzhou 16 powróciły na Ziemię. Teraz przyjdzie czas na kolejne badania. Po kiełkowaniu, uprawie i przesadzaniu nasion zostanie przeprowadzona ich analiza. Ma to na celu wyselekcjonowanie najlepszych odmian, które potem z powodzeniem będzie można hodować w kosmosie. Zadanie to zostało powierzone firmie Xisen i odpowiada za nie Zhang Linhai, dyrektor centrum innowacji technologicznych placówki.

Nasiona wystawiane na warunki w kosmosie nie bez przyczyny

Wspomniane nasiona nie tylko znajdowały się w warunkach mikrograwitacji, ale również wystawiane były na promieniowanie kosmiczne. Ma to na celu wyselekcjonowanie najlepszych odmian, które dobrze poradzą sobie w takich warunkach. Finalnie mają być modyfikowane. Takie odmiany mają być bardziej odporne na choroby oraz zapewnić szybszy wzrost i plony w kosmosie.

To nie pierwszy tego typu eksperyment

Warto dodać, że Chińczycy wysyłali na stację kosmiczną Tiangong nasiona ziemniaków już wcześniej. Firma Xisen zrobiła to już w ramach misji Shenzhou 14. Pierwszy eksperyment Państwa Środka z nasionami w kosmosie sięga 1987 r. Wtedy Chiny po raz pierwszy wysłały w przestrzeń nasiona roślin uprawnych, w tym ryżu i papryki. W ciągu ostatnich trzech dekad podobne eksperymenty przeprowadzono około 30 razy. Jednym z przykładów mogą być ziemniaki z misji Chang'e 4, które w jej ramach poleciały na ciemną stronę Księżyca na specjalnym lądowniku. Towarzyszy mu mały łazik Yutu 2.

Podobne eksperymenty prowadzą także inne kraje. Znalezienie najlepszych roślin do hodowli poza naszą planetą ma kluczowe znaczenie pod kątem przyszłych misji z udziałem ludzi i dalszej eksploracji kosmosu. Dlatego sporo uwagi uprawie poświęca się także na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie wyhodowano na przykład pomidory i wiele więcej.

Starożytna mapa Rzymu dostępna dla turystów. Miała ogromne rozmiary© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas