Co z likwidacją zmiany czasu w Polsce? Na razie wiele hałasu i nic

Wskazówki zegarków przestawiamy o godzinę każdego roku w ostatnią niedzielę marca (wprowadzając czas letni) oraz w ostatnią niedzielę października (wprowadzając czas zimowy). Zmiana czasu na zimowy nastąpi już za kilka dni, w nocy z 29 na 30 października 2022 roku. Temat zniesienia zmiany czasu od kilku lat powraca jak bumerang. Nic nie wskazuje jednak na to, by w najbliższych latach coś się zmieniło w tej kwestii. Jak długo jeszcze będziemy przestawiać zegarki?

Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października. Czy będzie to ostatnie przestawienie zegarków, czy rytuał ten czeka nas również w kolejnych latach
Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października. Czy będzie to ostatnie przestawienie zegarków, czy rytuał ten czeka nas również w kolejnych latach123RF/PICSEL
Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października. Czy będzie to ostatnie przestawienie zegarków, czy rytuał ten czeka nas również w kolejnych latach?123RF/PICSEL

Po co jest zmiana czasu?

Pierwszą zmianę czasu wprowadzono w Niemczech i na terenie Austro-Węgier w czasie I wojny światowej. W Polsce weszła ona w życie nieco później, w okresie międzywojnia. Jej celem było maksymalne wykorzystanie światła dziennego i jednocześnie oszczędność prądu. Dotyczyło to głównie sektora przemysłowego.

Obecnie czas letni i zimowy stosowany jest w ponad 70 krajach na całym świecie.

Czy będzie zmiana czasu z letniego na zimowy w tym roku?

Najbliższa zmiana czasu czeka nas już za kilka dni - w nocy z 29 na 30 października przestawimy wskazówkę z godziny 3:00 na 2:00. W ten sposób zrównujemy czas lokalny z czasem geograficznym.

Oznacza to, że będziemy spać o godzinę dłużej. Niestety, będzie się to wiązało również w szybszym zapadaniem zmroku. Musimy liczyć się z tym, że po zmianie czasu już o 16.00 na zewnątrz będzie ciemno. Obecnie wiele urządzeń elektronicznych, takich telefony smartwatche czy tablety automatycznie zmienia godzinę, dzięki czemu nie wymaga aktualizacji.

Zmiana czasu wiąże się jednak z wieloma problemami - przede wszystkim prowadzi do rozstrojenia zegara biologicznego człowieka. Wiele osób skarży się w tym okresie na problemy ze snem, zmęczenie, rozkojarzenie i apatię.

Wpływa również na konieczność zmiany harmonogramów kolei, samolotów czy komunikacji miejskiej, co wywołuje spore koszty. Problem ten dotyczy niemal całej branży transportu, a także hotelarstwa czy logistyki.

Jakiś czas temu Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej wyliczyło, że generuje to koszt ok. 500 milionów euro rocznie.

Zmiana czasu negatywnie wpływa na wiele osób. Rozregulowanie zegara biologicznego może powodować senność, apatię i problemy z koncentracją123RF/PICSEL

Kiedy koniec zmiany czasu w Polsce? 

W związku z tym, że zmiana czasu wiąże się z wieloma komplikacjami, od kilku lat prowadzone są debaty na temat jej likwidacji. W 2019 r. mówiono, że ostatnia zmiana czasu odbędzie się w 2022 r. Dziś wiemy jednak, że nie jest to prawdą.

Rada Europejska zaleciła, by kraje członkowskie nie rezygnowały ze zmiany czasu przynajmniej do 2026 r. Decyzję tę podtrzymała Rada Ministrów. Jeśli więc Rada Europejska nie zmieni zdania, czekają nas jeszcze przynajmniej 4 lata przestawiania wskazówek.

Czytaj również:

Zobacz także:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas