Czy dinozaury zaczęły wymierać przed uderzeniem meteorytu? Naukowcy jasno
Dinozaury wymarły około 66 mln lat temu i było to spowodowane zmianami klimatycznymi wywołanymi przez uderzenie ogromnego meteorytu. Część badaczy twierdziło, że ich masowe umieranie nastąpiło już wcześniej. Grupa naukowców przyjrzała się zagadnieniu i udzieliła jasnej odpowiedzi.

Dinozaury panowały na Ziemi przez miliony lat. Do masowego wymierania tych wielkich gadów doszło około 66 mln lat temu, gdy w naszą planetę uderzyła wielka asteroida. Czy jednak te wielkie zwierzęta nie były skazane na wymarcie już wcześniej? Takie głosy pojawiały się od jakiegoś czasu. Nowe badanie przeprowadzone przez grupę uczonych rozwiewa te wątpliwości.
Dinozaury nie wymierały na Ziemi przed uderzeniem asteroidy
Naukowcy z University College London przebadali aż ponad 8000 skamieniałości, które pochodziły z okresu sięgającego 18 mln lat przed upadkiem meteorytu. W ten sposób udało się przeprowadzić rekonstrukcję paleośrodowiska późnego mastrychtu (około 66 mln lat temu) w Ameryce Północnej.
Wtedy na tych terenach planety żyły wielkie dinozaury. Wśród nich były Tyrannosaurus rex, Edmontosaurus annectens i Triceratops prorsus. Wcześniejsze sugestie zakładały, że populacje tych gadów malały jeszcze przed katastrofą, do której doszło na Ziemi 66 mln lat temu.
Według uczonych z University College London w rzeczywistości teorie te bazują na iluzji, która związana jest z niejednolitymi zapisami kopalnymi.
Połowa skamieniałości, które mamy z tego okresu, została znaleziona w Ameryce Północnej. Nasze odkrycia wskazują, że przynajmniej w tym regionie dinozaury mogły radzić sobie lepiej niż wcześniej sugerowano w okresie poprzedzającym uderzenie asteroidy, potencjalnie z większą różnorodnością gatunków niż widzimy w surowym zapisie skalnym
Dinozaury osiągnęły maksymalną różnorodność 75 mln lat temu
Badania tysięcy skamielin wykazały, że największą różnorodność gatunkową dinozaury osiągnęły około 75 mln lat temu, czyli niespełna 10 mln lat przed katastrofą. To właśnie to stanowiło sugestie związane z początkiem wymierania tych gadów jeszcze przed uderzeniem asteroidy. Tego typu szacowanie jest jednak błędne.
Przeanalizowaliśmy zapis kopalny i odkryliśmy, że jakość zapisu czterech grup dinozaurów pogarsza się w ciągu ostatnich sześciu milionów lat przed asteroidą. Prawdopodobieństwo znalezienia skamieniałości dinozaurów maleje, podczas gdy prawdopodobieństwo, że dinozaury żyły na tych obszarach w tym czasie, jest stabilne. To pokazuje, że nie możemy brać zapisu kopalnego za dobrą monetę
Badania uczonych wykazały, że w okresie 18 mln lat przed upadkiem asteroidy odsetek dinozaurów zajmujących lądy pozostawał względnie stabilny. To oznacza, że ryzyko ich wymierania w tym czasie było bardzo niskie.