Dlaczego archeolodzy nie szukają Atlantydy, choć tyle osób tego pragnie?

Atlantyda to wiara ludzi w legendy — dlaczego nie mają racji?
Atlantyda to wiara ludzi w legendy — dlaczego nie mają racji?materiały prasowe

Początki Atlantydy

Uczenie się na cudzych błędach

W pewnym sensie jest to kontynuacja Republiki. W Państwie Platona rozwija swój model idealnego systemu politycznego, a to posuwa go naprzód. Celem historii Atlantydy, w dialogach Timaeusa i Critiasa, jest pokazanie, jak ta republika zachowywałaby się w bardziej politycznej sytuacji wojennej.
Flint Dibble, archeolog

Czym naprawdę jest Atlantyda?

Zabawne w Atlantydzie jest to, że kiedy Platon wspomniał o niej, tak naprawdę niewiele o niej napisał. Tylko kilka małych akapitów.
Stephanie Halmhofer, doktorantka archeologii na Uniwersytecie Alberty

Tęsknota do ideału

To jak ucieczka od rzeczywistości, chociaż dla ludzi to rzeczywistość. Atlantyda wydaje się całkiem niesamowitym miejscem. Rozumiem więc, dlaczego ludzie chcą, żeby to było coś prawdziwego. To opowieść o cywilizacji, która została zniszczona w wyniku jakiegoś wielkiego wydarzenia. To jest alegoria, którą stworzył Platona, a powodzie i tego rodzaju katastrofy rezonują bardzo dobrze.
Flint Dibble, archeolog

Romantyzm a archeologia

Myślę, że częścią tego jest pomysł, że jest tam tajemnica. Istnieje błędne przekonanie, że archeologia polega na rozwiązywaniu zagadek, podczas gdy w rzeczywistości tak naprawdę tego nie robimy. Myślę, że ta tajemnica bardzo ją romantyzuje.
Flint Dibble, archeolog

Pseudomity i pseudonauka

Nie chodzi o to, że informacje, z których korzystają ludzie, są koniecznie błędne lub niezgodne z faktami. Ale wyciągają fakty z tego kontekstu i nadają mu nowy kontekst. W dużej mierze chodzi o to — wyrywanie faktów z kontekstu, łączenie kilku różnych faktów w celu stworzenia nowej historii — zamiast po prostu patrzeć na nie w ich kontekście i pytać „co mi to mówi?” i gotowość do zmiany zdania w zależności od tego, co zobaczymy. To duża część archeologii.
Stephanie Halmhofer, doktorantka archeologii na Uniwersytecie Alberty
„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Dżygitówka, czyli kaskaderska jazda konnaPolsat Play