Dziś trzy niezwykłe zjawiska na niebie. Kiedy patrzeć w górę?

Oprac.: Tomasz Kromp

Już dziś wieczorem czeka nas wspaniały spektakl na niebie. Będziemy mogli obserwować trzy niezwykłe zjawiska – kometę C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), przelot Starlinków oraz pełnię księżyca. Takie widowisko nie wydarzy się ponownie zbyt szybko. Co ważne, mieszkańcy większych miejscowości powinni udać się poza miasto, by mieć najlepsze warunki do obserwacji.

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) na wieczornym niebie.
Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) na wieczornym niebie.Łukasz Szczepański Reporter

Spektakularne widowisko na niebie. Tego nie można przegapić

Dzisiejszego wieczoru na niebie będzie rozgrywało się spektakularne widowisko. Pomiędzy 19.00 a 20.30 będziemy mogli obserwować przelot komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), której wypatrywać należy nad zachodnim horyzontem. Na stronie "Z głową w gwiazdach" udostępniono wskazówki, które mogą pomóc w jej zlokalizowaniu.

C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) to nie jedyny powód, dla którego warto obserwować dzisiaj niebo. Od około 19:10 do około 19:15 nad zachodnim horyzontem będzie widoczny również podniebny pociąg Starlinków. Przez pewien czas, sznurek satelitów będzie widoczny blisko komety. Jak wynika z informacji podanych na stronie "Z głową w chmurach", Starlinki zaczną zbliżać się do C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) o 19:11:30.

Piękną scenerię uzupełni trzecie zjawisko – pełnia księżyca. Fani astrofotografii mają okazję do zrobienia naprawdę fantastycznych zdjęć. Jak pisze autor bloga "Z głową w gwiazdach", w bardziej ustronnych miejscach, z dala od miejskich świateł, księżyc będzie silnie oświetlał okolicę.

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) i Starlinki na nocnym niebie w środę, 16 października. Dzisiaj powtórka.Łukasz MalinaINTERIA.PL

Gdzie oglądać ten niezwykły spektakl?

Ze względu na jasność komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), jej przelot może być widoczny nawet z większego miasta. Jednak, żeby mieć jak najlepsze warunki do obserwacji, trzeba udać się na tereny, które są mniej zanieczyszczone światłem. W znalezieniu takiego miejsca pomoże internetowa mapa dostępna na stronie lightpollutionmap.info.

Dobrze zabrać ze sobą statyw oraz aparat fotograficzny. Jednak niezwykle czarujący spektakl będzie można sfotografować również smartfonem z trybem nocnym. Warto także wypróbować tryb manualny i ustawić kilkusekundowy czas ekspozycji. Nie należy zapomnieć przy tym o unieruchomieniu telefonu za pomocą statywu. W przeciwnym razie fotografie mogą wyjść rozmazane. Należy o tym pamiętać, ponieważ okazja do zrobienia takich zdjęć nie powtórzy się zbyt szybko.

Udany start japońskiej rakiety H3AFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas