Europejczycy mumifikowali zmarłych jako pierwsi na świecie. Dowody sprzed 8 tys. lat

Naukowcy poinformowali, że odkryli właśnie dowody najstarszej znanej nam praktyki mumifikacji, a mowa o szczątkach ludzkich sprzed 8000 lat, które zostały znalezione w dolinie portugalskiej rzeki Sado.

Europejczycy mumifikowali ciała dużo wcześniej niż kultura Chinchorro i Egipcjanie?
Europejczycy mumifikowali ciała dużo wcześniej niż kultura Chinchorro i Egipcjanie? AFP

Wygląda na to, że znalezione w Portugalii szczątki ludzkie liczące 8 tysięcy lat są pierwszym dowodem mezolitycznej mumifikacji w Europie. Bardzo prawdopodobne, że mamy też do czynienia z najstarszą praktyką mumifikacji na świecie, bo do tej pory rekord należał do mumii kultury Chinchorro sprzed 7000 lat - najstarsze znane nam mumie egipskie mają zaś ok. 5600 lat.

Nasze badanie łączy analizę archeotanatologiczną z eksperymentalnym podejściem tafonomicznym, dodając nowy wymiar do naszego rozumienia mezolitycznych praktyk pośmiertnych
komentują autorzy badań, na czele których stoi Rita Peyroteo-Stjerna z Uniwersytetu w Uppsali.

Egipcjanie wcale nie byli pierwsi, kultura Chinchorro też nie

Archeologowie i antropologowie wierzą, że mumifikacja nie była wcale tak rzadka w czasach prehistorycznych, jak się nam wydaje, ale trudno znaleźć na to dowody. Głównie dlatego, że tkanki miękkie, niezależnie od tego jak starannie poddane mumifikacji, rozpadają się z czasem, co dobrze pokazuje przykład wspomnianych już mumii z Chinchorro, które zaczynają się rozkładać.

Co ciekawe, w przypadku Sado mamy do czynienia z nowym odkryciem, ale nie z nowym znaleziskiem, bo mowa o szczątkach wykopanych na początku lat 60. ubiegłego wieku, na których na dodatek pozostało bardzo mało miękkiej tkanki. I chociaż nietypowy sposób ułożenia ciał zwrócił uwagę badaczy, to mimo wszystko pochówek został uznany za dość klasyczny, w związku z czym szczątki ekshumowano i przetransportowano do National Museum of Archaeology, razem z kilkoma szkicami i kiepskiej jakości zdjęciami z miejsca odkrycia, które mocno utrudniały jakiekolwiek badania.

Ciała z Sado - nienaturalna pozycja ciała wskazuje na mumifikację przed złożeniem w grobie
Ciała z Sado - nienaturalna pozycja ciała wskazuje na mumifikację przed złożeniem w grobiecambridge.orgmateriały prasowe

Jakiś czas temu, po śmierci jednego z archeologów, w jego prywatnych rzeczach znaleziono jednak trzy rolki filmu, które rzuciły więcej światła na wspomniane wykopaliska z 1960 i 1962 roku. Okazało się, że zdjęcia się świetnej jakości i pozwalają badaczom znacznie lepiej określić, jakim zabiegom zostało poddane ciało przed pochówkiem i tym samym znacznie pogłębić naszą wiedzę na temat mezolitycznych praktyk pogrzebowych.

W badania zaangażowała się też Hayley Mickleburgh, antropolożka Texas State University, która w ośrodku badań antropologii sądowej zlokalizowanym na Freeman Ranch w San Marcos przeprowadziła eksperymenty pozwalające określić, w jaki sposób ułożenie ciała w grobie wpływa na jego dekompozycję - zarówno poddanego mumifikacji, jak i bez niej (ich wyniki można zobaczyć na załączonym zdjęciu).

Zdaniem badaczy nawet bez obecności miękkich tkanek można więc śmiało założyć, że w przypadku Sado mamy do czynienia z mumifikacją - wskazują na to choćby hiperfleksja kończyn oraz brak dysartykulacji (rozłączenie kości poprzez zanik łączącego je stawu). W przypadku klasycznego pochówku, ciało szybko rozpada się “na łączeniach", czyli w słabych stawach, mumifikacja powstrzymuje ten proces, zachowuje silne napięcie, a ziemia wokół ciała pomaga zachować kości w miejscu.

Ciało podczas eksperymentu na Freeman Ranch w San Marcos  (dolny rząd przedstawia ciało poddane mumifikacji)
Ciało podczas eksperymentu na Freeman Ranch w San Marcos (dolny rząd przedstawia ciało poddane mumifikacji)cambridge.orgmateriały prasowe

Oznacza to, że mumifikacja mogła być bardziej rozpowszechniona niż się nam wydawało, w związku z czym autorzy badania zachęcają, by podczas kolejnych wykopalisk zwracać uwagę na taką możliwość, nawet jeśli na szczątkach nie ma już tkanek miękkich.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas