Ig Noble rozdane. Wśród laureatów naukowiec polskiego pochodzenia

Tak jak co roku rozdawane są nagrody Nobla za wybitne osiągnięcia, tak rozdawane są Ig Noble, czyli nagrody za najbardziej dziwaczne i bezużyteczne badania naukowe. W tym roku odbyło się już 33 rozdanie, a wśród laureatów znalazł się naukowiec polskiego pochodzenia. Został nagrodzony za wyjaśnienie „dlaczego wielu naukowców lubi lizać skały”.

Ig Noble

Nagroda Ig Nobla funkcjonuje jako humorystyczna opozycja do Nagrody Nobla, która przyznawana jest za wybitne osiągnięcia. Nagradzane są prace naukowe, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia” oraz odkrycia, które „nie mogą lub nie powinny być powtarzane”. Ig Noble przyznawane są przez czasopismo „Annals of Improbable Research” od 1991 roku.  

Idea, która przyświeca nagrodom Ig Nobla, to przede wszystkim popularyzowanie nauki oraz pokazywanie pracy naukowców w zupełnie innej perspektywie. Często badania naukowe przybierają nieoczekiwany kierunek, bywają zabawne bądź kompletnie nieużyteczne, jednak w większości przypadków niosą ze sobą pewną wartość naukową.  

Reklama

Ig Noble uczą i bawią

Ig Noble skupiają się przede wszystkim na nagradzaniu naukowców, którzy uzyskują zaskakujące wyniki badań dotyczące świata przyrody czy człowieka. Tegoroczni laureaci to między innymi zespół, który odkrył, że przewidywanie nudy wywołuje nudę u uczestników wykładu. Inna nagrodzona grupa zbadała, ilu przechodniów zatrzymuje się i podnosi głowę, gdy widzi, że inni ludzie to robią na ulicy. 

Kolejni laureaci opracowali toaletę, która w pełni monitoruje zdrowie użytkowników wyposażoną w czytnik odbytu. Jednym z bardziej zaskakujących i najbardziej bezużytecznych było badanie dotyczące liczby włosów w nosach ludzi, by sprawdzić, czy w każdym z dwóch nozdrzy znajdziemy ich tyle samo. 

W tegorocznych Ig Noblach znalazł się również Polski akcent. Naukowiec polskiego pochodzenia, Jan Zalasiewicz, zdobył nagrodę z dziedziny chemii i geologii za wyjaśnienie „dlaczego wielu naukowców lubi lizać skały”. Naukowiec starał się wytłumaczyć, dlaczego wielu naukowców liże skały.  

Lewitujące żaby i kłaczki w pępku

Z roku na rok dostajemy coraz bardziej zaskakujące prace, o które tak naprawdę nikt nie prosił, jednak w dalszym ciągu niosą ze sobą jakąś wartość naukową. Zeszłoroczna edycja przyniosła nam badania nad zaparciami u skorpionów oraz badania wpływu stosunków płciowych na oczyszczanie zatok.  

Ig Noble to świetna rozrywka dla tych, którzy z jednej strony interesują się nauką, z drugiej jednak stawiają na aspekty humorystyczne badań. Jak samo motto nagród mówi „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia”, co rzeczywiście ma miejsce przypadku większości z nich. Najbardziej znanymi badaniami, które stały się wręcz viralowe, są na przykład te dotyczące gromadzenia się kłaczków z materiałów w pępku czy badania dotyczące lewitujących żab. 

Co ciekawe, jeden raz w historii nagród zdarzyło się, że osoba, która wcześniej odebrała Ig Nobla, została laureatem Nagrody Nobla. Był to fizyk Andriej Gejm, który Ig Nobla zdobył za badania nad wspomnianymi lewitującymi żabami, natomiast Nobla za odkrycie grafenu.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Antynobel | nobel | nagrody | badania naukowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy