Insulina na żądanie? Opaski fitnessowe mogą kontrolować ekspresję genów

Wygląda na to, że opaski fitnessowe już niedługo będą pomagać nam zachować zdrowie w bardziej profesjonalny sposób, niż tylko motywując do liczenia kroków - naukowcy chcą za ich pomocą kontrolować ekspresję genów.

Wygląda na to, że opaski fitnessowe już niedługo będą pomagać nam zachować zdrowie w bardziej profesjonalny sposób, niż tylko motywując do liczenia kroków - naukowcy chcą za ich pomocą kontrolować ekspresję genów.
Teraz liczą kroki, a w przyszłości mogą wspomagać produkcję insuliny /123RF/PICSEL

Nowe badania przeprowadzone przez ETH Zürich w Szwajcarii pokazują, że przyszłe urządzenia do noszenia - w towarzystwie kilku implantów i z pomocą odrobiny inżynierii genetycznej - jak popularne opaski treningowe, mogą bezpośrednio wpływać i poprawiać nasze zdrowie. Eksperymentalna technologia opracowana przez badaczy wykorzystuje generowane przez nie małe impulsy elektryczne do wyzwalania produkcji insuliny u myszy ze specjalnie zaprojektowanymi ludzkimi tkankami trzustkowymi. Badacze nazywają to interfejsem "elektrogenetycznym", który można wykorzystać do uruchomienia docelowych genów, kiedy przyda nam się pomocna dłoń.

Opaski fitnessowe będą razić prądem?

Reklama

Bezpośrednie indukowanie trzustki do produkcji insuliny może na przykład pomóc osobie z cukrzycą - w tym badaniu ludzkie komórki trzustkowe wszczepiono myszom z cukrzycą typu 1, które następnie stymulowano za pomocą prądu stałego z igieł do akupunktury. DART, bo tak nazywa się w skrócie ta technologia regulacji uruchamianej prądem stałym, łączy zdaniem uczonych technologię cyfrową naszych gadżetów i technologię analogową naszych ciał biologicznych.

Energia elektryczna generuje nietoksyczne poziomy reaktywnych form tlenu, energetycznych cząsteczek, które - odpowiednio zarządzane - mogą rozpocząć proces, który aktywuje komórki zaprojektowane tak, aby reagowały na zmiany chemiczne. Zmiana sposobu, w jaki DNA komórki jest regulowane przez manipulację epigenetycznymi cząsteczkami "włączania/wyłączania", może potencjalnie pomóc w różnych stanach, na które wpływa genetyka.

Rodzimy się z pewnym zestawem genów i chociaż ten kod genetyczny pozostaje w dużej mierze niezmieniony przez całe nasze życie, sposób, w jaki geny są wyrażane (lub aktywowane), może się zmieniać wraz z wiekiem i zmianami naszych nawyków - DART może potencjalnie umożliwić cofnięcie niektórych z tych zmian. Jak w przypadku myszy testowanych, którym dzięki tej metodzie udało się przywrócić normalny poziom cukru we krwi.

Oczywiście wciąż jesteśmy daleko od Fitbita, który radzi sobie z cukrzycą, ale jest to ekscytujący dowód słuszności koncepcji. Zespół jest też przekonany, że technologię można rozwijać i rozszerzać, aby wyzwalać coś więcej niż tylko produkcję insuliny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wearables
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy