Insulina na żądanie? Opaski fitnessowe mogą kontrolować ekspresję genów
Wygląda na to, że opaski fitnessowe już niedługo będą pomagać nam zachować zdrowie w bardziej profesjonalny sposób, niż tylko motywując do liczenia kroków - naukowcy chcą za ich pomocą kontrolować ekspresję genów.
Nowe badania przeprowadzone przez ETH Zürich w Szwajcarii pokazują, że przyszłe urządzenia do noszenia - w towarzystwie kilku implantów i z pomocą odrobiny inżynierii genetycznej - jak popularne opaski treningowe, mogą bezpośrednio wpływać i poprawiać nasze zdrowie. Eksperymentalna technologia opracowana przez badaczy wykorzystuje generowane przez nie małe impulsy elektryczne do wyzwalania produkcji insuliny u myszy ze specjalnie zaprojektowanymi ludzkimi tkankami trzustkowymi. Badacze nazywają to interfejsem "elektrogenetycznym", który można wykorzystać do uruchomienia docelowych genów, kiedy przyda nam się pomocna dłoń.
Bezpośrednie indukowanie trzustki do produkcji insuliny może na przykład pomóc osobie z cukrzycą - w tym badaniu ludzkie komórki trzustkowe wszczepiono myszom z cukrzycą typu 1, które następnie stymulowano za pomocą prądu stałego z igieł do akupunktury. DART, bo tak nazywa się w skrócie ta technologia regulacji uruchamianej prądem stałym, łączy zdaniem uczonych technologię cyfrową naszych gadżetów i technologię analogową naszych ciał biologicznych.