W Chinach roboty zdalnie operują oczy. 650 km to nie problem!

Centrum okulistyczne Zhongshan na Uniwersytecie Sun Yat-sen osiągnęło kamień milowy w dziedzinie chirurgii okulistycznej, przeprowadzając pierwszą na świecie zdalną operację na poziomie mikronów przy użyciu robota 5G.

Sieć 5G umożliwia precyzyjne operacje oka na odległość
Sieć 5G umożliwia precyzyjne operacje oka na odległość 123RF/PICSEL

To nie pierwszy raz, kiedy widzimy operacje organizowane na odległość przy pomocy robotów, bo pierwsza została przeprowadzona już w 2001 roku, kiedy to chirurdzy w Nowym Jorku usunęli woreczek żółciowy pacjentowi przebywającemu we Francji, a Chińczycy w 2021 roku przeprowadzili w ten sposób operację mózgu - pacjenta i lekarza dzieliło wtedy 3000 km. Co więcej, NASA zapowiedziała w zeszłym roku, że na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trafi mały zdalnie sterowany robot chirurgiczny MIRA, który w bezpieczny i mało inwazyjny sposób umożliwi przeprowadzanie zabiegów na pokładzie stacji.

Sieć 5G umożliwia precyzyjne operacje oka na odległość

Niemniej każde tego typu osiągnięcie jest przełomowe i daje nadzieję na rewolucję w medycynie, szczególnie dla obszarów, gdzie dostęp do usług medycznych jest mocno ograniczony. W najnowszym przypadku mówimy też o pierwszej na świecie zdalnej operacji oka na poziomie mikronów, która we wszystkich 12 przypadkach zakończyła się sukcesem - po miesiącu od zabiegu króliki, bo to właśnie na nich prowadzone były operacje, są w stabilnym stanie.

W czasie zabiegu zwierzęta znajdowały się w ośrodku w Guangzhou, a zespół chirurgów obsługiwał robota ze szpitala Hainan Eye Hospital w Zhongshan Ophthalmic Center w Haikou, które dzieli ok. 650 km. Wcześniej zespół testował swoje rozwiązanie także na myszach, świniach i innych zwierzętach, a w ciągu najbliższych miesięcy powinien dostać pozwolenie na testy na ludziach.

Jeśli wszystko pójdzie gładko, zdalna mikronowa chirurgia okulistyczna 5G będzie dostępna dla ludzi w ciągu pół roku
wyjaśniają lekarze.

Roboty to przyszłość telemedycyny

Huang Kai, prof. informatyki i inżynierii na Uniwersytecie Sun Yat-sen, dodaje, że sukces operacji pokazał stabilność, dokładność i bezpieczeństwo stosowania robotów 5G, co otwiera obiecujące perspektywy ich wykorzystania. Mimo że okulistyka to dla robotów chirurgicznych nadzwyczaj trudna dziedzina, ponieważ wymaga niezwykle wysokiego poziomu precyzji - jeśli ręka lekarza drgnie o milimetr w złym kierunku, może oznaczać to dla kogoś utratę wzroku.

Oznacza to konieczność opracowania specjalistycznych mikroskopów i systemów wizualizacji, a także niezawodnych systemów komunikacyjnych i to właśnie dlatego stworzenie robota 5G do tej operacji wymagało bliskiej współpracy między chirurgami i inżynierami. I choć wiele wskazuje na to, że wszystkie trudności zostały pokonane, to zespół zapowiada dalsze prace, aby przyspieszyć wdrażanie i promocję robotów chirurgicznych.

Wszystko po to, aby rozwiązać problemy braku równowagi w rozwoju okulistyki i nierównej dystrybucji najwyższej klasy zasobów medycznych w całym kraju. Oszczędzając czas lekarzy i pacjentów, zmniejszając koszty ekonomiczne i poprawiając efektywność leczenia, telemedycyna ma potencjał, aby sprostać takim wyzwaniom.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas