Jak ta mała przezroczysta rybka nabiera kolorów?

Skóra tej małej rybki jest praktycznie przezroczysta, a jej brzuch można przejrzeć na wylot. Co jednak sprawia, że potrafi ona nabrać tęczowego blasku?

Ta mała niepozorna rybka ma ciekawą umiejętność
Ta mała niepozorna rybka ma ciekawą umiejętność123RF/PICSEL

Ta mała niepozorna rybka z Tajlandii szczyci się tym, że jest praktycznie przezroczysta, jednak posiada jedną cechę, która wyróżnia ją spośród wielu innych. Mianowicie, gdy pada na nią blask światła, mieni się i migocze kolorami tęczy. Naukowcy odkryli, jak ta rybka zwana sumikiem szklistym, potrafi przejść taką metamorfozę.

Sumik szklisty i kolory tęczy

Sumik szklisty to mała akwariowa rybka słodkowodna, charakteryzująca się przezroczystym ciałem. Pochodzi z Azji, występuje w czystych rzekach i strumieniach, osiąga do 8 cm długości.

Naukowcy opublikowali w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” badanie dowodzące, że blask tej rybki pochodzi z jej wnętrza. Gdy światło pada na jej ciało, przenika przezroczystą skórę i pada na maleńkie struktury w mięśniach, które odbijając światło, nadają mu ten charakterystyczny tęczowy blask.

To wyróżnia ją spośród innych opalizujących ryb, które odbijają światło za pomocą łusek. Inne gatunki odbijają światło dzięki zewnętrznych strukturom pokrywającym ciało, jak na przykład koliber, którego pióra opalizują w świetle słonecznym kolorami tęczy, zmieniając je pod wpływem ruchu.

Jak rybka opalizuje?

Jednak sumik szklisty nie ma powłok na ciele, które pozwoliłyby mu na uzyskanie takiego efektu jak w przypadku innych zwierząt. Jeden z badaczy, zafascynowany tą małą rybką napotkaną w jednym ze sklepów zoologicznych, postanowił przyjrzeć się jej bliżej. 
Qibin Zhao, fizyk z chińskiego Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju po oświetleniu rybki w laboratorium różnego rodzaju światłami i laserami doszedł do następujących wniosków.

W związku z tym, że jej skóra jest całkowicie przezroczysta, światło dociera do wnętrza rybki w tym także do mięśni. W mięśniach są ciasno poupychane struktury pryzmatyczne, które potrafią zaginać światło, tworząc w ten sposób barwy tęczy. Gdy sumik porusza się, rozluźnia i napina mięśnie, tworząc migocący tęczowy spektakl. Istotnym elementem jest prawie całkowicie przezroczysta skóra, która przepuszcza do 90% światła z zewnątrz, tylko dzięki temu ta rybka uzyskuje tak spektakularny efekt kolorystyczny.

Todorovden. Święto koni to początek Wielkiego Postu w Bułgarii© 2023 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas