Łazik Curiosity znalazł na Marsie osobliwe skały. Na Ziemi mamy jednak podobne

W ostatnich dniach marsjański łazik Curiosity sfotografował osobliwie wyglądające formacje skalne. Dwie „kamienne, kręte wieże” nie przypominają z pozoru niczego, co moglibyśmy napotkać na naszej planecie. Okazuje się, że jednak skalne słupy są najpewniej marsjańskim odpowiednikiem geomorfologicznych form zwanych „hoodoo”.

Łazik Curiosity natrafił na przedziwne formacje
Łazik Curiosity natrafił na przedziwne formacjeNASATwitter

Na terenie krateru Gale na Marsie łazik Curiosity natknął się na interesujące skały. Dwie kamienne, poskręcane wieżyczki rozbudziły wyobraźnie badaczy NASA. Pomimo pobudzającego wyobraźnię wyglądu sfotografowane skały mogą nie być jednak takie egzotyczne.

Chociaż ujęte w kadrze 17 maja br. formacje skalne są czymś zupełnie nowym napotkanym przez łazika Curiosity na Marsie, to z punktu widzenia "ziemskiej geologii" są kolejnym przykładem geomorfologicznych form zwanych "hoodoo".

Hoodoo. Spektakularny efekt działania erozji

"Hoodoo" (w Polsce używana jest jeszcze nazwa - bajeczne kominy) są erozyjnymi formami rzeźby terenu. Powstają one w wyniku wymycia mniej odpornego materiału skalnego, pozostawiając tylko tę część skał, która przykryta była bardziej odporną warstwą, tzw. "czapeczką skalną".

"Hoodoo" przyjmują kształt komina, na szczycie którego znajduje się owa "czapeczka". Takie formy znajdują się w wielu miejscach na świecie, najczęściej tam, gdzie panuje suchy, upalny klimat z epizodycznymi ulewami. Skalne wieże zobaczymy w stanie Utah w USA, w Kapadocji czy w kanadyjskim stanie Alberta.

Również swoistego przykładem takich form erozyjnych są ostańcowe skały wieku jurajskiego w regionie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W tym przypadku mniej odporne formacje wapienne zostały wyerodowane, pozostawiając wysokie niekiedy na kilkadziesiąt metrów skalne wieże.

Krater Gale na Marsie

Łazik Curiosity dostarczył w ostatnim czasie już wiele danych z dna krateru Gale. Naukowcy NASA uważają, że na terenie krateru kiedyś istniało jezioro, w którym mogło funkcjonować życie.

Meble zamiast śmieci. Polski sposób na recyklingDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas