Masz nadwagę? Po prostu wyłącz światło... do spania

Nowe badania przeprowadzone przez Northwestern University wskazują na związek między ekspozycją na światło w czasie snu oraz poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym cukrzycą, nadciśnieniem i otyłością u osób dorosłych.

Nie śpij przy świetle - to poważnie szkodzi zdrowiu
Nie śpij przy świetle - to poważnie szkodzi zdrowiu123RF/PICSEL

Ekspozycja na jakąkolwiek ilość światła w czasie spania zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, do takich wniosków doszli naukowcy Northwestern University, wskazując na związek między warunkami spania, a częstotliwością występowania cukrzycy, nadwagi i nadciśnienia, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Okazuje się, że nawet przygaszone światło dociera do gałek ocznych i negatywnie wpływa na fazy snu kluczowe dla wielu procesów naprawczych organizmu. 

Ludzie powinni robić wszystko, by unikać lub minimalizować ekspozycję na światło podczas spania
komentuje Phyllis Zee, jedna z autorek badania.

Każda ilość światła podczas spania szkodzi zdrowiu

W czasie przeprowadzonych eksperymentów badacze wskazali, że już jedna noc spędzona przy telewizorze z wyłączonym dźwiękiem podnosi poziom cukru i puls u młodych ludzi. Jak pokazują wcześniejsze badania, podwyższony puls w nocy jest zaś czynnikiem ryzyka przyszłych chorób serca i przedwczesnych zgonów, a podniesiony poziom cukru świadczy o insulinooporności, co prowadzi ostatecznie do cukrzycy typu 2.

A co z seniorami? Kolejne badanie skupiało się właśnie na tej grupie, która już z racji swojego wieku jest silniej zagrożona cukrzycą i chorobami układu krążenia. Naukowcy wyposażyli 552 osoby w wieku 63-84 lata w systemy monitorowania aktywności fizycznej, czyli małe urządzenia mierzące cykle snu, ruch oraz ekspozycję na światło i poprosili o kontynuowanie swoich zwyczajów sennych.

Szybko okazało się, że mniej niż połowa badanych kobiet i mężczyzn śpi w całkowitych ciemnościach przez co najmniej 5 godzin na dobę. Więcej niż 53% uczestników eksperymentu było wyeksponowanych na jakieś źródło światła i co ciekawe, im więcej tego światła było, tym większe ryzyko otyłości, cukrzycy i nadciśnienia.

Do tego osoby preferujące spanie przy wyższych poziomach światła często kładły się do łóżka i wstawały później, a jak wiemy zbyt późne zasypianie również wiąże się z podwyższonym ryzykiem chorób sercowych i metabolicznych.

Rozwiązanie? Badacze polecają odsunięcie łóżka od okna albo używanie zaciemniających zasłon, nieładowanie laptopów i smartfonów przy łóżku, a nawet używanie masek do spania. Tych kilka prostych czynności może przynieść zaskakujące efekty i w efekcie znacznie wydłużyć nasze życie.

"Wydarzenia": Wojskowe ćwiczenia na Mazurach. Polskim żołnierzom towarzyszą sojusznicy z NATOPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas