Najstarsza piramida świata nie jest z Egiptu. Badania wskazują na inną budowlę

Najstarsza piramida jest z Egiptu? Nie, bo znaleziono inną budowlę megalityczną, która aspiruje do tego miana. Jest nią gigantyczna, podziemna piramida Gunung Padang ukryta pod zboczem wzgórza w Indonezji, na wyspie Jawa Zachodnia. Wybudowano ją jeszcze przed początkami rolnictwa oraz ludzką cywilizacją, którą znamy obecnie.

Gunung Padang skrywa ogromną piramidę, którą wybudowano przed tymi z Egiptu
Gunung Padang skrywa ogromną piramidę, którą wybudowano przed tymi z EgiptuRaiyaniM/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0materiał zewnętrzny

Mówiąc o piramidach pierwsze skojarzenia mamy z Egiptem, gdzie znajdują się słynne budowle tego typu. Nie są one jednak najstarsze. Jakiś czas temu naukowcy zaczęli dokładniej badać zbocze wzgórza ze starożytnymi kamiennymi konstrukcjami na wyspie Jawa Zachodnia, które okazało się być bardzo wyjątkowe. Sugeruje się, że pod ziemią znajduje się tam najstarsza piramida, którą zbudowali ludzie. Jest znacznie starsza od tych w Gizie czy konstrukcji Stonehenge.

Podziemna piramida Gunung Padang powstała przed początkami rolnictwa

Badania Gunung Padang zostały przeprowadzone w latach 2011-2015 przez zespół archeologów, geologów i geofizyków pod przewodnictwem geologa Danny'ego Hilmana Natawidjaja z indonezyjskiej Krajowej Agencji Badań i Innowacji. Teraz opublikowano wyniki badań, które udało się przeprowadzić na zebranych wtedy danych i trwało to przez lata. Te wykazały, że mamy tu do czynienia z niezwykłym świadectwem ludzkiej pomysłowości sprzed tysięcy lat.

Megalityczne struktury odkryte w IndonezjiNatawidjaja et al., Archaeological Prospection, 2023materiał zewnętrzny

Analizy wykazały, że Gunung Padang jest potencjalnie najstarszą konstrukcją piramidalną odkrytą na świecie. Została ona zbudowana jeszcze przed początkami rolnictwa oraz cywilizacji, którą znamy. Obiekt powstał na szczycie wygasłego wulkanu. Pierwsze datowanie radiowęglowe tego miejsca wskazuje, że wstępna budowa rozpoczęła się w okolicy ostatniego okresu zlodowacenia. Naukowcy mówią, że nastąpiło to co najmniej 16 tys. lat temu, ale nie boją się stwierdzeń, że nawet wcześniej — nawet 27 tys. lat temu!

Nastąpiło to więc bardzo dawno temu. Najstarszym dotychczas znanym megalitem jest Göbekli Tepe, który wybudowano w Turcji około 11 tys. lat temu. Podstawowa część Gunung Padang powstała znacznie wcześniej, ale naukowcy twierdzą, że potem na kilka tys. lat została opuszczona. Później prace wznowiono.

Budowę przerywano i potem wznawiano

Budowę Gunung Padang wznowiono około 7900-6100 roku p.n.e. Wtedy miał powstać m.in. kopiec rdzeniowy piramidy. Kolejne prace przeprowadzono pomiędzy 6 tys. a 5,5 tys. rokiem p.n.e. Końcowe elementy postawiono około 2 tys. - 1100 roku p.n.e. Wtedy powstały charakterystyczne dla tego megalitu kamienne tarasy oraz usypano wierzchnią warstwę gleby.

"Biorąc pod uwagę długą i nieprzerwaną okupację Gunung Padang, rozsądne jest spekulowanie, że miejsce to miało duże znaczenie, zachęcając starożytnych ludzi do wielokrotnego zajmowania go i modyfikowania" — wyjaśniają naukowcy badający to miejsce. Dokładnej historii tego megalitu pewnie jednak nigdy nie poznamy, ale kolejne badania z pewnością dostarczą cennych informacji, które na razie pozostają niewiadomą.

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas