NASA składa SLS dla Artemis 2. Rakieta wystrzeli ludzi w kierunku Księżyca

NASA przygotowuje się do misji Artemis 2, której celem jest zabranie ludzi w okolice Księżyca pierwszy raz od kilkudziesięciu lat. Astronauci polecą kapsułą Orion, która zostanie wystrzelona rakietą SLS. NASA po przeprowadzonych testach zaczęła ją składać w całość. Kompletna konstrukcja Space Launch System będzie ogromna.

NASA dąży do celu, którym jest powrót człowieka na Księżyc. Ludzie nie stąpali po Srebrnym Globie od czasu zamknięcia programu Apollo. Ma to nastąpić za kilka lat. Jedną z poprzedzających to wydarzenie misji jest Artemis 2, którą zaplanowano na drugą połowę 2024 r. W ramach przygotowań agencja zaczęła składać wielką rakietę SLS.

Reklama

NASA zaczęła składać rakietę SLS

SLS (Space Launch System) to ogromna rakieta, która wyniesie w kosmos kapsułę załogową Orion. NASA od jakiegoś czasu prowadziła testy, a potem poszczególne elementy konstrukcji przetransportowano na Florydę do Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy'ego. Tutaj zaczęto składać ją w całość.

Obecnie prowadzone są testy inżynieryjne poszczególnych elementów, które zostaną złożone w całość w budynku VAB. Cała konstrukcja będzie ogromna, bo jej wysokość przekroczy 100 m. Natomiast średnica to 8,4 m. Rakieta będzie w stanie wynieść 27 t. ładunku. Dla porównania wahadłowce kosmiczne NASA mogły wynosić na niską orbitę okołoziemską około 22 t.

Space Launch System korzysta z silników RS-25, które NASA używała jeszcze w czasach wahadłowców kosmicznych. W głównym stopniu rakiety zamontowane będą cztery takie silniki.

Artemis 2 pierwszą misją załogową na Księżyc od dekad

Astronauci mający wziąć udział w misji Artemis 2 obecnie przechodzą 18-miesięczne szkolenie. Start planowany jest na drugą połowę 2024 r. Wtedy Space Launch System wyniesie w kosmos ludzi, którzy polecą w kierunku Srebrnego Globu, gdzie nie byli od ponad 50 lat.

W ramach misji Artemis 2 nie dojdzie do lądowania ludzi na Księżycu. Mają oni przelecieć nad Srebrnym Globem, ale stopy na nim nie postawią. To ma nastąpić dopiero wraz z Artemis 3. Ta misja nie odbędzie się jednak szybciej niż w 2026 r., choć już teraz mówi się o późniejszym terminie. Opóźnienia są m.in. spowodowane ograniczonym budżetem NASA oraz przeciągającymi się pracami nad statkiem Starship, który wybrano w roli księżycowego lądownika. SpaceX przeprowadził do tej pory tylko dwie próby lotu orbitalnego i obie nie zakończyły się pełnym sukcesem.

Polecamy na Antyweb: Apple TV+ za darmo na dwa miesiące. W sam raz by nadrobić te produkcje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SLS | rakiety | NASA | Księżyc | Kosmos | Artemis
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy