SLS

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:18) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (15:41)
SLS Space Launch System to rakieta, która ma umożliwić start misji Artemis oraz przetransportować załogę statku kosmicznego Orion na trajektorię międzyksiężycową. Prace nad tym systemem rozpoczęły się w 2011 roku.
SLS - najważniejsze informacje
Rakieta SLS. /123RF/PICSEL /123RF/PICSEL

SLS - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    rakieta, sprzęt

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2011

Co to jest SLS? 

SLS wykorzystuje sprzęt wykorzystywany w promach kosmicznych, taki jak silniki pierwszego stopnia RS-25 czy dopalacze rakiet na paliwa stałe. 

Rdzeń oraz pierwszy stopień rakiety (Core Stage) zaprojektowała i wykonała firma Boeing. Paliwo zgromadzone w zbiornikach wystarcza na około 480 sekund spalania. Mieszczą one prawie 3 000 000 litrów paliwa, w tym 2 000 000 litrów ciekłego wodoru. 

Silniki RS-25, które napędzają SLS Space Launch System, zostały wyprodukowane przez Aerojet Rocketdyne. Mierzą 4,3 m wysokości i mają 2,4 m średnicy. Znajdują się bezpośrednio pod rakietą, a spalając paliwo, wytwarzają ciąg, który jest niezbędny do wzniesienia rakiety. 

Dopalacze na paliwo stałe (Solid Rocket Booster) zostały wyprodukowane przez firmę Northrop Grumman. Są to wysokie na 54 metry rakiety, które znajdują się bo bokach SLS. Wykorzystują one kopolimer butadienu z kwasem akrylowym oraz akrylonitrylem. Paliwa te wypalają się w ciągu 126 sekund. 

Nad rdzeniem rakiety zlokalizowany jest górny stopień. To właśnie on po odłączeniu pozostałych kieruje SLS Space Launch System na księżyc. W misja Artemis wykorzystuje się nieco zmodyfikowany stopień górny rakiet Delta III oraz IV. Jest on napędzany silnikami RL-10B-2. Przyszłe misje będą wyposażone w jednostki napędowe RL-10C-2.

Ciekawostki o SLS Space Launch System

  • Space Launch System po raz pierwszy wzniósł się na orbitę w listopadzie 2022 r. Była to bezzałogowa misja Artemis 1.

  • Za obsługę SLS odpowiada Kennedy Space Center Launch Complex 39B na Florydzie.

  • Space Launch System to obecnie najmocniejsza rakieta, jaka kiedykolwiek została zbudowana przez NASA. Jej konstrukcja jest niższa niż w przypadku Saturna V, czyli rakiety wykorzystywanej podczas misji Apollo oraz modeli Starship oraz SpaceX. Wytwarza jednak o wiele większy ciąg podczas startu.

  • Space Launch System ma 98,3 m wysokości oraz waży 2603 tony razem z pełnymi zbiornikami paliwa. Może osiągnąć maksymalną prędkość wynoszącą 36 484 km/h. Maksymalna waga załadunku na Księżyc to około 27 ton. Każdy z silników RS-25 rakiety ważny 3,5 tony.

  • SLS jest rozwijana w trzech wariantach: Block I, Block IB oraz Block 2. Każda z nich będzie występować w wersji bezzałogowej oraz ze statkiem Orion. Rakiety SLS Block 1 będą wykorzystywane przez pierwsze trzy misje. Pięć kolejnych zostanie wystrzelonych SLS Block 1B. Wszystkie kolejne natomiast będą korzystały z Block2. 

  • Space Launch System to dwuipółstopniowa rakieta oparta na elementach promu kosmicznego.

  • Układ napędowy Main Propulsion System (MPS) odpowiada za zaopatrywanie czterech silników RS-25 w paliwo oraz utleniacz. Zajmuje się także ich wychylaniem za pomocą siłowników hydraulicznych oraz zwiększaniem ciśnienia w zbiornikach. To właśnie on jest odpowiedzialny za około 25% ciągu podczas startu. 

  • MPS ma 65 m długości oraz średnicę wynoszącą 8,4 m. Zarówno strukturalnie, jak i wizualnie jest bardzo podobny do zbiornika promu kosmicznego External Tank. 

Temat SLS znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat SLS

SLS - Wiadomości