NASA uchwyciła niezwykły dżet z czarnej dziury

NASA zdołała uchwycić niezwykły dżet z supermasywnej czarnej dziury, który znajduje się w nieodległej galaktyce Centaurus A. Ogromne strumienie plazmy, które znalazły się w przestrzeni międzygalaktycznej, uderzyły w tajemniczy obiekt. Następnie został on rozerwany. Co to było?

NASA uchwyciła niezwykły dżet z czarnej dziury. "Tajemniczy obiekt".
NASA uchwyciła niezwykły dżet z czarnej dziury. "Tajemniczy obiekt".materiały prasowe

Supermasywne czarne dziury, znajdujące się w centrach galaktyk, potrafią emitować naprawdę ogromne dżety. NASA zdołała w zakresie promieni X uchwycić zjawisko, którego źródłem był znajdujący się całkiem blisko Drogi Mlecznej obiekt o nazwie Centaurus A. Do czego tam doszło?

Ogromny dżet z czarnej dziury trafił w tajemniczy obiekt

Ogromne dżety z supermasywnej czarnej dziury Centaurusa A zostały wyrzucone w przestrzeń międzygalaktyczną i udało się uchwycić je w postaci emisji X. W trakcie wyrzutu doszło do kolizji. Strumienie rozpędzonej plazmy uderzyły w tajemniczy obiekt i doprowadziły do jego zniszczenia. Naukowcy skupili się na jasnym, punktowym źródle emisji.

Zdarzenie C4 uchwycone przez teleskop Chandra należący do NASA. Rozpędzone dżety pochodzą z supermasywnej czarnej dziury galaktyki Centarus A.NASA/CXC/SAO/D. Bogensberger et al.materiały prasowe

NASA nie wie, co to mogło być, choć są pewne podejrzenia związane z masywną gwiazdą. Wydarzenie nazwano C4 i potrzebne będą dokładniejsze obserwacje. Jedno jest jednak pewne. Żadne inne strumienie plazmy z galaktyki Centaurus A nie mają takiej emisji promieni X, które przybrały tutaj kształt litery V o długości około 700 lat świetlnych. Wyniki obserwacji opublikowano na łamach The Astrophysical Journal.

Centaurus A to osobliwa galaktyka

Centaurus A jest galaktyką, która znajduje się całkiem niedaleko Drogi Mlecznej. To osobliwy obiekt oddalony od nas o 12 mln lat świetlnych, który jest dosyć dziwny. Świadczy o tym m.in. obecność bardzo wielu galaktyk karłowatych uporządkowanych wokół płaszczyzny galaktycznej.

Ponadto supermasywna czarna dziura znajdująca się w centrum galaktyki Centaurus A jest bardzo aktywna. Do tego stopnia, że wyrzucane strumienie plazmy tworzą w przestrzeni międzygalaktycznej wielkie płaty emisji radiowej.

Dla astronomów Centaurus A jest nieocenionym obiektem badań związanych z galaktykami, co wynika głównie z jego bliskości. W ten sposób można śledzić zachodzące tam zmiany. Naukowcy wykorzystali do obserwacji tego obiektu teleskop kosmiczny Chandra należący do NASA, który pracuje w zakresie promieni rentgenowskich. Został on wyniesiony przez wahadłowiec Columbia w lipcu 1999 r. (podczas misji STS-93). Obserwatorium znajduje się w kosmosie od ponad 25 lat i do tej pory dostarczyło mnóstwo cennych informacji o wszechświecie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas