Naukowcy odkryli, że nasz mózg podczas snu wykonuje ważne zadanie
Już od dawna wiemy, że gdy my śpimy, to nasz mózg i tak pozostaje aktywny. Jednak najnowsze odkrycie wskazuje na to, że wykonuje on jeszcze jedno ważne zadanie, o którym nie mieliśmy pojęcia.
Ludzki mózg jest niesamowicie pracowity. Gdy my uciekamy w objęcia Morfeusza, nasz organ pozostaje aktywny i zarządza procesami koniecznymi do naszego przeżycia. Upewnia się, że rytm serca jest w normie oraz prawidłowo oddychamy, a w międzyczasie sortuje i zapamiętuje wspomnienia. Jednak najnowsze badania wskazują, że podczas snu, nasz mózg wykonuje jeszcze jedno ważne zadanie.
Wszystko wskazuje na to, że gdy śpimy, nasz mózg czuwa i "uruchamia alarm", gdy w pobliżu wydarzy się coś nieoczekiwanego. Naukowcy z Uniwersytetu w Salzburgu przeprowadzili badanie na 17 wolontariuszach, którzy zgodzili się wziąć udział w eksperymencie. Główną część przedsięwzięcia badacze rozpoczęli po kilku nocach, by uczestnicy mieli czas na przyzwyczajenie się do snu w warunkach laboratoryjnych.
Wolontariusze zostali poddani badaniu polisomnograficznemu w celu zbadania reakcji mózgu na dźwięki. Jeden z naukowców, Mohamed Ameen wyjaśnił, że uczestnicy eksperymentu usłyszeli nagranie głosów wypowiadających ich imię i dwa inne imiona. Badanie zostało przeprowadzone z użyciem znajomego dla wolontariuszy głosu i porównane z wynikami pozyskanymi, gdy użyto nieznanego głosu.
Wśród uczestników, którzy usłyszeli nagranie z nieznajomym głosem zauważono dużo większą odpowiedź mózgu niż w przypadku osób znajdujących się w grupie kontrolnej. W ich mózgach pojawiły się mikro przebudzenia, czyli sygnały mózgu wybudzające człowieka ze snu.
Badanie pokazało również, że niezależnie od tego, czy uczestnicy słyszeli znajomy głos, czy nieznajomy, ich dźwięki wywoływały charakterystycznie wysoką amplitudę fal mózgowych, występujących w drugiej fazie snu znanej jak NREM. Zespoły K mogą wystąpić podczas snu i w stanie czuwania w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne. Jednak tylko osoby słyszące nieznane głosy doświadczyły większych zmian w pracy mózgu związanej z integracją sensoryczną.
Jak wyjawiają naukowcy, zespoły K mogą być kluczowym mechanizmem określającym to, jak śpimy. Pomagają one zdecydować naszemu mózgowi, czy powinniśmy się obudzić, czy spać dalej.