Niesamowita fala w kosmosie. Większa niż cały Układ Słoneczny
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił ciekawe zjawisko. To kolosalna fala pyłu gwiezdnego, której rozmiary są ogromne. Pod tym względem przyćmiewa ona cały Układ Słoneczny. Źródłem zjawiska jest układ podwójny Wolfa–Rayeta WR 140. Obserwacje z użyciem JWST pokazały, że pierścienie ulegają rozszerzeniu.
Kosmos jest pełen niesamowitych zjawisk. Zachodzą tam procesy, które naukowcy dopiero poznają. Dlatego m.in. zbudowano Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który umożliwia obrazowanie w podczerwieni i uzyskanie nowych spostrzeżeń na temat procesów astrofizycznych.
Kolosalna fala pyłu gwiezdnego obserwowana przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba
W gwiazdozbiorze Łabędzia około 5 tys. lat świetlnych od nas znajduje się układ podwójny Wolfa-Rayeta o nazwie WR 140. Są tam dwa obiekty, których wiatry gwiazdowe regularnie się zderzają. Naukowcy postanowili dokładniej zgłębić ten układ. W tym celu wykorzystano Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
JWST wykorzystano do obserwacji WR 140 już wcześniej. 14 miesięcy później astronomowie postanowili skorzystać z możliwości potężnego obserwatorium do przeprowadzenia kolejnych analiz. Tam czekała na nich niemała niespodzianka.
Fala pyłu gwiezdnego przyćmiewa cały Układ Słoneczny
Obserwacje z wykorzystaniem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba wykazały, że po niecałych dwóch latach pierścienie pyłu bogatego w węgiel uległy rozszerzeniu. Do tego stopnia, że przyćmiewają cały Układ Słoneczny.
Teleskop potwierdził, że te otoczki pyłowe są prawdziwe, a jego dane pokazały również, że pierścienie poruszają się na zewnątrz ze stałą prędkością, ujawniając widoczne zmiany w niezwykle krótkich okresach czasu
Pył ten oddala się od gwiazd z prędkością około 2600 km//s, czyli około 1 proc. prędkości światła. Powstają one co około osiem lat i pozostają widoczne przez kilka miesięcy.
Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o wydarzeniach w kosmosie zachodzących powoli, przez miliony lub miliardy lat. W tym układzie obserwatorium pokazuje, że otoczki pyłu rozszerzają się z roku na rok
Astronomowie znają także inne układy, które wytwarzają podobne pierścienie. Jednak WR 140 wyróżnia się na tle pozostałych. Według uczonych badany system wygeneruje w ciągu najbliższych kilkuset tys. lat dziesiątki tys. takich otoczek.