Nowy gatunek niesporczaka jest jak superbohater. Naukowcy zaskoczeni
Niesporczaki to mikroskopijne potrafiące przetrwać w ekstremalnych warunkach, które byłyby nie do zniesienia dla większości organizmów. Mogą na przykład znosić ogromne dawki promieniowania, niemal 1000 razy wyższe niż poziom śmiertelny dla ludzi. Nowo odkryty gatunek niesporczaka rzuca zaś światło na to, jak te maleńkie stworzenia naprawiają uszkodzenia DNA powstające na skutek ekspozycji na wysokie dawki promieni gamma.
Na całym świecie znanych jest około 1500 gatunków niesporczaków, ale wciąż mamy do odkrycia wiele na temat mechanizmów, które pozwalają tym odpornym bezkręgowcom bronić się przed promieniowaniem. Nowe badania, których wyniki opublikowane zostały na łamach magazynu Science, dotyczą molekularnych mechanizmów nadających niesporaczakom ich supermoce. Naukowcy koncentrują się tu na jednym gatunku, odkrytym w prowincji Henan w Chinach i nazwanym Hypsibius henanensis.
Kiedy niesporczaki są narażone na promieniowanie, uruchamiają zaawansowany system obronny, który nie tylko chroni ich DNA przed uszkodzeniami, ale także naprawia wszelkie pęknięcia, które mogą wystąpić. Najbardziej znanym mechanizmem obronnym jest ich zdolność do wchodzenia w stan podobny do śmierci, w którym chowają wszystkie osiem nóg i zwijają się w kulkę, niemal całkowicie wypłukując swoje wewnętrzne zapasy wody. Ten odwodniony stan pozwala im przetrwać w skrajnych warunkach przez dekady, a nawet dłużej, w temperaturach poniżej zera, intensywnym promieniowaniu, a także w próżni kosmicznej.