Odkryto olbrzymią planetę. To może być nieudana gwiazda
Gaia-4b to ogromna egzoplaneta i zarazem jedna z największych, które odkryto dotychczas w pobliżu małych gwiazd. Świat ten ma masę blisko 12 razy większą niż Jowisz. To gazowy olbrzym, który na jedno okrążenie własnej gwiazdy, którym jest pomarańczowy karzeł klasy K, potrzebuje blisko dwóch ziemskich lat.
![Odkryto olbrzymią planetę. To może być nieudana gwiazda.](https://i.iplsc.com/000KK4PY7HUTJBYW-C322-F4.webp)
Misja Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej przyczyniła się także do odkrycia planet, które znajdują się poza Układem Słonecznym. Ich katalog obejmuje już blisko 6 tys. potwierdzonych światów. Jedną z nowych egzoplanet jest obiekt sklasyfikowany pod nazwą Gaia-4b, który jest naprawdę wielki.
Gaia-4b to wielka egzoplaneta w pobliżu małej gwiazdy
Egzoplaneta Gaia-4b jest jedną z największych wśród dotychczas odkrytych w pobliżu małych gwiazd. Orbituje ona w towarzystwie pomarańczowego karła klasy K, którego masę oszacowano na 0,64 masy Słońca. To ogromny świat, który pod pewnymi względami klasyfikuje się do brązowych karłów.
Gaia-4b to gazowa egzoplaneta, której masę oszacowano na 11,2 razy większą od masy Jowisza. Prawdopodobnie to lodowy olbrzym, gdyż znajduje się stosunkowo daleko od własnej gwiazdy, którą dzieli od nas 244 lata świetlne. Na jedno jej okrążenie planeta potrzebuje 570 dni.
Olbrzymia planeta ma wpływ grawitacyjny na gwiazdę
Gazowy olbrzym jest tak wielki, że ma wpływ grawitacyjny na pobliską gwiazdę. Do tego stopnia, że nieco nią kołysze. To właśnie dzięki temu w ramach misji Gaia udało się odkryć ten świat.
Naukowcy zauważyli w danych z misji Gaia, że gwiazda jest jakby przez coś ciągnięta. Przypominało to ruch korkociągu na niebie. Astronomowie postanowili to sprawdzić i wykorzystali dodatkowe instrumenty, co pozwoliło rozwikłać zagadkę.
![](https://i.iplsc.com/000KK4QPYJQ6JBXS-C322-F4.webp)
Z drugiej strony astronomowie twierdzą, że w rzeczywistości odkryty obiekt może być brązowym karłem, a więc nieudaną gwiazdą. Świadczy o tym nie tylko ogromna masa, ale też skład chemiczny pomarańczowego karła, co wskazało na powstanie podczas grawitacyjnego zapadnięcia się po fragmentacji dysku protoplanetarnego.
Inny z obiektów, który został ostatnio wykryty w danych pochodzących z misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, to Gaia-5b. Tutaj jednak naukowcy nie mają złudzeń. Ten świat jest brązowym karłem o masie ponad 20 razy większej od masy Jowisza. Orbituje on w pobliżu gwiazdy, która jest od nas oddalona o 134 lata świetlne.
Mając masę około 21 Jowiszów, Gaia-5b jest brązowym karłem, masywniejszym od planety, ale zbyt lekkim, aby podtrzymać syntezę jądrową i stać się gwiazdą