Ogłaszają przełom. Pierwsze na świecie badanie krwi wykrywające raka mózgu

Brytyjscy naukowcy ogłosili przełom, publikując wyniki testów pierwszego na świecie badania krwi, które może zdiagnozować niektóre rodzaje raka mózgu.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii potwierdzają skuteczność testów krwi wykrywających wiele postaci raka mózgu
Naukowcy z Wielkiej Brytanii potwierdzają skuteczność testów krwi wykrywających wiele postaci raka mózgu123RF/PICSEL

Badacze przekonują, że ich innowacyjny test - na dodatek niedrogi i łatwy do przeprowadzenia - może zmniejszyć potrzebę przeprowadzania inwazyjnych i ryzykownych operacji, a także prowadzić do wcześniejszej diagnozy. To z kolei może przyspieszyć leczenie i potencjalnie zwiększyć przeżywalność pacjentów z jedną z najbardziej śmiercionośnych postaci raka mózgu. Eksperci twierdzą, że ta płynna biopsja byłaby szczególnie korzystna dla pacjentów z "niedostępnymi" guzami mózgu, u których inna forma diagnostyki nie jest możliwa.

Przełom diagnozy raka mózgu. Prosty test z krwi

Naukowcy z Brain Tumor Research Center of Excellence, prowadzonego przez Imperial College London i Imperial College Healthcare NHS Trust, przeprowadzili pierwsze badania w celu oceny, czy test może dokładnie zdiagnozować guzy glejowe, w tym: glejaka wielopostaciowego (GBM), najczęściej diagnozowany typ guza mózgu o wysokim stopniu złośliwości u dorosłych, a także gwiaździaki (inaczej guzy astrocytarne) i skąpodrzewiaki. Efekt?  Z badania opublikowanego w International Journal of Cancer wynika, że test charakteryzuje się "wysoką czułością analityczną, swoistością i precyzją".

Naukowcy mają teraz nadzieję przeprowadzić w Wielkiej Brytanii większe badania w celu potwierdzenia wyników, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z ich planem, pacjenci zaczną korzystać z tego testu już za dwa lata.

A jak to w ogóle działa? Badanie krwi TriNetra-Glio firmy Datar Cancer Genetics, bo o nim właśnie mowa, polega na izolowaniu komórek glejowych, które uwolniły się z guza i krążą we krwi - wyizolowane komórki są następnie barwione i można je zidentyfikować pod mikroskopem.

Jak przekonuje zaangażowana w badania dr Nelofer Syed, nieinwazyjna i niedroga metoda wczesnego wykrywania guzów mózgu ma kluczowe znaczenie dla poprawy opieki nad pacjentem. I chociaż badacze mają świadomość, że jest jeszcze wiele do zrobienia, to ich zdaniem rozwiązanie to może pomóc szczególnie osobom, u których biopsja mózgu lub chirurgiczna resekcja guza nie jest możliwa ze względu na lokalizację guza lub inne ograniczenia:

Dzięki tej technologii diagnostyka niedostępnych nowotworów może stać się możliwa dzięki pozbawionemu ryzyka i przyjaznemu dla pacjenta badaniu krwi. Wierzymy, że byłaby to nowość na świecie, ponieważ obecnie nie ma nieinwazyjnych ani nieradiologicznych testów na tego typu nowotwory.
Ukraina. Muzycy w mundurach podnoszą morale ukraińskich żołnierzyDeutsche Welle
Informacja prasowa/INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas