Ogłaszają przełom. Pierwsze na świecie badanie krwi wykrywające raka mózgu

Brytyjscy naukowcy ogłosili przełom, publikując wyniki testów pierwszego na świecie badania krwi, które może zdiagnozować niektóre rodzaje raka mózgu.

Brytyjscy naukowcy ogłosili przełom, publikując wyniki testów pierwszego na świecie badania krwi, które może zdiagnozować niektóre rodzaje raka mózgu.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii potwierdzają skuteczność testów krwi wykrywających wiele postaci raka mózgu /123RF/PICSEL

Badacze przekonują, że ich innowacyjny test - na dodatek niedrogi i łatwy do przeprowadzenia - może zmniejszyć potrzebę przeprowadzania inwazyjnych i ryzykownych operacji, a także prowadzić do wcześniejszej diagnozy. To z kolei może przyspieszyć leczenie i potencjalnie zwiększyć przeżywalność pacjentów z jedną z najbardziej śmiercionośnych postaci raka mózgu. Eksperci twierdzą, że ta płynna biopsja byłaby szczególnie korzystna dla pacjentów z "niedostępnymi" guzami mózgu, u których inna forma diagnostyki nie jest możliwa.

Reklama

Przełom diagnozy raka mózgu. Prosty test z krwi

Naukowcy z Brain Tumor Research Center of Excellence, prowadzonego przez Imperial College London i Imperial College Healthcare NHS Trust, przeprowadzili pierwsze badania w celu oceny, czy test może dokładnie zdiagnozować guzy glejowe, w tym: glejaka wielopostaciowego (GBM), najczęściej diagnozowany typ guza mózgu o wysokim stopniu złośliwości u dorosłych, a także gwiaździaki (inaczej guzy astrocytarne) i skąpodrzewiaki. Efekt?  Z badania opublikowanego w International Journal of Cancer wynika, że test charakteryzuje się "wysoką czułością analityczną, swoistością i precyzją".

Naukowcy mają teraz nadzieję przeprowadzić w Wielkiej Brytanii większe badania w celu potwierdzenia wyników, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z ich planem, pacjenci zaczną korzystać z tego testu już za dwa lata.

A jak to w ogóle działa? Badanie krwi TriNetra-Glio firmy Datar Cancer Genetics, bo o nim właśnie mowa, polega na izolowaniu komórek glejowych, które uwolniły się z guza i krążą we krwi - wyizolowane komórki są następnie barwione i można je zidentyfikować pod mikroskopem.

Jak przekonuje zaangażowana w badania dr Nelofer Syed, nieinwazyjna i niedroga metoda wczesnego wykrywania guzów mózgu ma kluczowe znaczenie dla poprawy opieki nad pacjentem. I chociaż badacze mają świadomość, że jest jeszcze wiele do zrobienia, to ich zdaniem rozwiązanie to może pomóc szczególnie osobom, u których biopsja mózgu lub chirurgiczna resekcja guza nie jest możliwa ze względu na lokalizację guza lub inne ograniczenia:

Informacja prasowa/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badanie krwi | rak mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy