Placebo działa, nawet jeśli wiemy, że to placebo. Jak to możliwe?

Jak wynika z nowego badania, przyjmowanie tabletek placebo ze świadomością, że nie zawierają aktywnych składników farmakologicznych, może nadal znacząco zmniejszyć stres, stany lękowe i depresję.

Naukowcy odkryli, co dzieje się w naszym mózgu podczas efektu placebo
Naukowcy odkryli, co dzieje się w naszym mózgu podczas efektu placebo123RF/PICSEL

Nasze mózgi to złożone i fascynujące narządy - wystarczy tylko spojrzeć na efekt placebo, czyli poprawę zdrowia fizycznego lub psychicznego danej osoby po przyjęciu "fałszywego" leczenia. Zwłaszcza że jak pokazuje nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Michigan State University (MSU), u osób narażonych na długotrwały stres pigułki placebo znacząco zmniejszają ten stres, a także stany lękowe i depresję, nawet jeśli pacjenci wiedzą, że to, co przyjmują, nie ma działania leczniczego.

Placebo działa. Nawet jeśli wiemy, że to placebo

Jest to o tyle interesujące, że istnieje szeroko rozpowszechnione założenie, że placebo działa tylko wtedy, gdy stosuje się oszustwo, tzn. gdy ludzie nie wiedzą, że biorą placebo. W nowym badaniu naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy osiągną jakieś efekty, kiedy pacjenci dowiedzą się, że dostają placebo. Sprawdzili swój pomysł mieszkańcach Michigan w wieku od 18 do 30 lat, doświadczających umiarkowanego, długotrwałego stresu w związku z pandemią COVID-19, których losowo przydzielono do jednej z dwóch grup.

"Jawnej" grupie placebo (29 uczestników) wysłano pocztą pigułki i poinstruowano, aby zażywać je rano i wieczorem przez dwa tygodnie. Były to niebiesko-białe kapsułki wyprodukowane przez firmę Zeebo i zakupione za pośrednictwem Amazona, zawierające wyłącznie obojętne włókno - celulozę mikrokrystaliczną.

To mogły być każde cukierki

Ta grupa pacjentów otrzymała także zdalną edukację na temat efektów placebo w formie czterech sesji online oraz informacje o badaniach wykazujących, że "nieoszukańcze" placebo zmniejsza stres emocjonalny. Grupa kontrolna (32 uczestników) nie przyjmowała żadnych tabletek i nie uczestniczyła w żadnych sesjach edukacyjnych.

Stres związany z Covid-19, ogólny stres, lęk i depresję mierzono u wszystkich uczestników na początku, w połowie eksperymentu i na jego końcu. Naukowcy odkryli, że po dwóch tygodniach jawne placebo znacznie przyspieszyło redukcję stresu związanego z pandemią, ogólnego stresu, lęku i depresji w porównaniu z grupą kontrolną. Efekty były porównywalne z korzyściami uzyskanymi po trzymiesięcznym programie internetowej terapii poznawczo-behawioralnej (iCBT), opisanym w innym badaniu.

Jak to możliwe? Autorzy badania wyjaśniają, że narażenie na długotrwały stres może upośledzić zdolność danej osoby do radzenia sobie z emocjami i powodować poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, dlatego nawet minimalna interwencja może prowadzić do znacznych korzyści.

Łącznie dane te sugerują, że niezwodnicze placebo, nawet podawane zdalnie przez internet, może pomóc osobom z grupy umiarkowanego ryzyka zarządzać swoim zdrowiem psychicznym w długotrwałych stresujących sytuacjach, takich jak pandemia Covid-19
podsumowali naukowcy.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

Silversie, można inaczej!
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas