Placebo działa, nawet jeśli wiemy, że to placebo. Jak to możliwe?
Jak wynika z nowego badania, przyjmowanie tabletek placebo ze świadomością, że nie zawierają aktywnych składników farmakologicznych, może nadal znacząco zmniejszyć stres, stany lękowe i depresję.
Nasze mózgi to złożone i fascynujące narządy - wystarczy tylko spojrzeć na efekt placebo, czyli poprawę zdrowia fizycznego lub psychicznego danej osoby po przyjęciu "fałszywego" leczenia. Zwłaszcza że jak pokazuje nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Michigan State University (MSU), u osób narażonych na długotrwały stres pigułki placebo znacząco zmniejszają ten stres, a także stany lękowe i depresję, nawet jeśli pacjenci wiedzą, że to, co przyjmują, nie ma działania leczniczego.
Jest to o tyle interesujące, że istnieje szeroko rozpowszechnione założenie, że placebo działa tylko wtedy, gdy stosuje się oszustwo, tzn. gdy ludzie nie wiedzą, że biorą placebo. W nowym badaniu naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy osiągną jakieś efekty, kiedy pacjenci dowiedzą się, że dostają placebo. Sprawdzili swój pomysł mieszkańcach Michigan w wieku od 18 do 30 lat, doświadczających umiarkowanego, długotrwałego stresu w związku z pandemią COVID-19, których losowo przydzielono do jednej z dwóch grup.