Pobliska egzoplaneta może mieć atmosferę. Czy to Ziemia 2.0?

Układ TRAPPIST-1 znajduje się od nas "zaledwie" około 40 lat świetlnych. Występujące tam planety są skaliste. Jedna z tych egzoplanet ma prawdopodobnie atmosferę, co wykazały badania przeprowadzone z użyciem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Czy świat ten nadaje się do zamieszkania jako Ziemia 2.0? Jest to wątpliwe.

Pobliska egzoplaneta z TRAPPIST-1 z możliwą atmosferą. Czy to Ziemia 2.0?
Pobliska egzoplaneta z TRAPPIST-1 z możliwą atmosferą. Czy to Ziemia 2.0?NASA Ames/JPL-Caltech/Tim Pylemateriały prasowe

TRAPPIST-1 to układ składający się z czerwonego karła oraz kilku planet, których odkrycie kilka lat temu poruszyło cały świat. Wynika to z faktu, że są to egzoplanety skaliste, z których część występuje w tak zwanej strefie mieszkalnej i może tam być woda. Ponadto od systemu dzieli nas nieco ponad 40 lat świetlnych. Na jednej z tych planet dokonano ważnego odkrycia.

Egzoplaneta TRAPPIST-1 b z możliwą atmosferą

TRAPPIST-1 b to egzoplaneta, która znajduje się najbliżej gwiazdy z tego systemu. Jest to jednak czerwony karzeł o znacznie mniejszej mocy od Słońca, co powoduje przesunięcie strefy mieszkalnej bliżej środka. Dotychczas sądzono, że jest to skalisty i jałowy świat. Nowe badania wskazują na coś innego.

Planeta TRAPPIST-1 b została zbadana z użyciem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i naukowcy natrafili tam na coś, czego się nie spodziewano. Świat ten jest bardziej złożony i może tam występować atmosfera, która powinna być bogata w dwutlenek węgla. Podobnie jest na Marsie, gdzie CO2 stanowi ponad 95 proc. składu atmosfery.

Pomysł skalistej planety o silnie zwietrzałej powierzchni bez atmosfery jest sprzeczny z obecnymi pomiarami.
mówi astronom Jeroen Bouwman z Instytutu Astronomii Maxa Plancka w Niemczech

Ponadto naukowcy zakładają, że świat ten ciągle się zmienia i jego powierzchnia może być stosunkowo młoda. Tłumaczy się to zmianami geologicznymi, które mogą ciągle zachodzić na tej egzoplanecie. Ta teoria stoi jednak w pewnej opozycji względem wspomnianej atmosfery. W celu rozwikłania zagadek potrzebne będą dodatkowe badania tego świata.

Planeta raczej nie jest Ziemią 2.0

Wspomniana egzoplaneta nie jest jednak poszukiwaną przez ludzkość Ziemią 2.0. TRAPPIST-1 b to świat, który znajduje się zbyt blisko własnej gwiazdy, aby można było zakładać warunki sprzyjające życiu. Pokonanie jednej orbity trwa tu zaledwie 1,5 dnia.

Czerwony karzeł, który jest gwiazdą układu TRAPPIST-1, to ekstremalny obiekt wykazujący dużą i nieprzewidywalną aktywność. Takie sąsiedztwo sprawia, że najbliższa egzoplaneta jest wystawiona na zbyt niesprzyjające warunki. W strefie mieszkalnej tego systemu znajdują się bardziej oddalone egzoplanety z literkami e, f i g.

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas