Polak odkrył nową metodę naprawy DNA. To szansa dla chorych na raka
Kolejny sukces polskiego naukowca. Komórki można zmusić do naprawy łańcucha DNA, co ma ogromne znaczenie w walce z wieloma nowotworami. Dr Bartłomiej Tomasik opracował metodę, która może okazać się ratunkiem m.in. dla kobiet chorujących na raka jajnika lub piersi.
Medycyna już dawno odkryła, że przyczyną wielu poważnych chorób są uszkodzenia kodu DNA w ludzkich komórkach. Cząsteczka DNA składa się z podwójnej, ułożonej w nici helisy i jedno z rodzajów uszkodzeń polega na tym, że obie nici jednocześnie pękają. Takie uszkodzenia DNA mogą prowadzić do groźnych mutacji, które z czasem stają się w wielu przypadkach powodem nowotworu.
Polski naukowiec dr Bartłomiej Tomasik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest współodkrywcą nieznanego wcześniej mechanizmu naprawy DNA przez ludzkie komórki. Polak razem z uczonymi z Uniwersytetu Harvarda stworzył metodę naprawy takich genów. Jest to możliwe dzięki metodzie CRISPR/Cas9, której twórcy w 2020 otrzymali Nagrodę Nobla.
To odkrycie może być ogromne znaczenie w leczeniu raka jajnika lub raka piersi. O sukcesie polskiego naukowca napisał w portalu społecznościowym znany popularyzator nauki Maciej Kawecki.
Praca Pana doktora została opublikowana w jednym z najważniejszych na świecie czasopism naukowych "Nature Structural & Molecular Biology". Chciałbym złożyć Panu ogromne gratulacje, życząc jak najszybszego wdrożenia wyników badań
Dr Bartłomiej Tomasik w komunikacie opublikowanym przez uczelnię przyznał, że opracowanie metody naprawy DNA wymagało współpracy kilku ośrodków naukowych. - Moją rolą w powyższej pracy było przede wszystkim wytworzenie stabilnych linii komórkowych w oparciu o technikę CRISPR/Cas9 - tłumaczy polski naukowiec.
Naprawa DNA to proces wymagający zmian zmian w cząsteczkach DNA w żywej komórce. W komórkach wszystkich organizmów żywych każdego dnia może dochodzić do tysięcy takich uszkodzeń, ale większość z nich nie jest groźna. Niestety niektóre z nich powodują trwałe zmiany w cząsteczce DNA, które mogą powodować mutacje. Wtedy jedynym ratunkiem dla osób z uszkodzonym DNA jest jego naprawa.