Polak odkrył nową metodę naprawy DNA. To szansa dla chorych na raka

Kolejny sukces polskiego naukowca. Komórki można zmusić do naprawy łańcucha DNA, co ma ogromne znaczenie w walce z wieloma nowotworami. Dr Bartłomiej Tomasik opracował metodę, która może okazać się ratunkiem m.in. dla kobiet chorujących na raka jajnika lub piersi.

Polski naukowiec dr Bartłomiej Tomasik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracował metodę naprawy ludzkiego DNA.
Polski naukowiec dr Bartłomiej Tomasik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracował metodę naprawy ludzkiego DNA.123RF/PICSEL

Medycyna już dawno odkryła, że przyczyną wielu poważnych chorób są uszkodzenia kodu DNA w ludzkich komórkach. Cząsteczka DNA składa się z podwójnej, ułożonej w nici helisy i jedno z rodzajów uszkodzeń polega na tym, że obie nici jednocześnie pękają. Takie uszkodzenia DNA mogą prowadzić do groźnych mutacji, które z czasem stają się w wielu przypadkach powodem nowotworu.

Polski naukowiec dr Bartłomiej Tomasik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest współodkrywcą nieznanego wcześniej mechanizmu naprawy DNA przez ludzkie komórki. Polak razem z uczonymi z Uniwersytetu Harvarda stworzył metodę naprawy takich genów. Jest to możliwe dzięki metodzie CRISPR/Cas9, której twórcy w 2020 otrzymali Nagrodę Nobla.

To odkrycie może być ogromne znaczenie w leczeniu raka jajnika lub raka piersi. O sukcesie polskiego naukowca napisał w portalu społecznościowym znany popularyzator nauki Maciej Kawecki.

Praca Pana doktora została opublikowana w jednym z najważniejszych na świecie czasopism naukowych "Nature Structural & Molecular Biology". Chciałbym złożyć Panu ogromne gratulacje, życząc jak najszybszego wdrożenia wyników badań
wpis w serwisie X (dawniej Twitter) Macieja Kaweckiego

Dr Bartłomiej Tomasik w komunikacie opublikowanym przez uczelnię przyznał, że opracowanie metody naprawy DNA wymagało współpracy kilku ośrodków naukowych. - Moją rolą w powyższej pracy było przede wszystkim wytworzenie stabilnych linii komórkowych w oparciu o technikę CRISPR/Cas9 - tłumaczy polski naukowiec.

Naprawa DNA to proces wymagający zmian zmian w cząsteczkach DNA w żywej komórce. W komórkach wszystkich organizmów żywych każdego dnia może dochodzić do tysięcy takich uszkodzeń, ale większość z nich nie jest groźna. Niestety niektóre z nich powodują trwałe zmiany w cząsteczce DNA, które mogą powodować mutacje. Wtedy jedynym ratunkiem dla osób z uszkodzonym DNA jest jego naprawa.

Nowe krzesła do katedry Notre Dame. Ozdobią wyremontowaną świątynięAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas