Powstanie muzeum Nikoli Tesli. Robi piorunujące wrażenie

Zaha Hadid Architects, we współpracy z serbskimi architektami, przekształcają starą papiernię w centrum kulturalne poświęcone Nikoli Tesli. Wewnątrz znajdą się artefakty związane ze znanym inżynierem i konstruktorem.

Fabryka papieru w Belgradzie będzie zamieniona w muzeum Nikoli Tesli
Fabryka papieru w Belgradzie będzie zamieniona w muzeum Nikoli Tesli ZAHA HADID ARCHITECTSmateriały prasowe

W stolicy Serbii, Belgradzie, stara papiernia zostanie przekształcona w muzeum Nikoli Tesli. Za wszelkie zmiany i adaptację do nowej funkcji odpowiadają: brytyjskie studio projektowe Zaha Hadid Architects oraz lokalne studio Bureau Cube Partners, które wygrały konkurs. Architekci chcą zachować część fasad i sklepień budynku, przekształcając go jednocześnie w nowoczesny obiekt kulturalny. Papiernia została wybudowana w 1924 r., a więc za życia słynnego inżyniera i wynalazcy. Była to wówczas najnowocześniesza fabryka w Serbii. Obecnie obiekt chroniony jest przez Belgradzki Instytut Ochrony Zabytków Kultury. Opuszczony przez ponad dekadę budynek zostanie zrewitalizowany i stanie się centrum kulturalnym o powierzchni 13 400 metrów kwadratowych.

Jak przekazali architekci z biura Zaha Hadid, widoczne na wizualizacjach zakrzywienia były inspirowane pracą naukową Tesli, a dokładnie badaniami „nad polami magnetycznymi i bezprzewodowym przesyłem energii”. - Opierając się na koncepcjach sił magnetycznych i wzajemnych połączeń, projekt obejmuje dynamiczne eliptyczne krzywe rozchodzące się promieniście od starego komina fabrycznego, dominującego elementu tego miejsca – dodali. Tego typu kształty są jednocześnie cechą charakterystyczną budynków brytyjskiej firmy projektowej. To styl wypracowany jeszcze za życia założycielki Zahy Hadid, brytyjsko-irańskiej architekt, pierwszej kobiety, która otrzymała nagrodę Pritzkera, nazywanej architektonicznym Noblem.

Co znajdzie się w muzeum?

Głównym wejściem do muzeum będzie wykonany w zachodniej fasadzie okrągły otwór, przez który zwiedzający dostaną się do wysokiego atrium, zbudowanego wokół oryginalnego komina fabrycznego. Również w ścianach wewnętrznych pojawią się zaokrąglone przejścia, które ułatwią przemieszczanie się między galerią główną a innymi przestrzeniami wystawowymi.

Galerie na pierwszym piętrze zakładu będą prezentować wynalazki i dziedzictwo Tesli poprzez historyczne artefakty, interaktywne wystawy i wciągające prezentacje. Pozostałe przestrzenie będą gościły czasowe wystawy, co pozwoli zapewnić nowe wrażenia tym, którzy będą chcieli ponownie odwiedzić muzeum co jakiś czas. Zapewne jedną z największych atrakcji będzie galeria transformatorów Tesli wyposażona w cewkę o napięciu 12 milionów woltów, która zaprezentuje prawdziwego ducha wybitnego inżyniera.

Po zwiedzaniu będzie można odpocząć w kawiarni lub zjeść posiłek w restauracji na dachu z widokiem na rzekę Sawę. Przed muzeum powstanie dostępny publicznie plac Nikoli Tesli z zakrzywionymi ścieżkami i ogrodami inspirowanymi polami elektromagnetycznymi

Kim był Nikola Tesla?

Obecnie, dzięki Elonowi Muskowi Tesla wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z samochodami o napędzie elektrycznym. Nie sposób odmówić amerykańskiemu przedsiębiorcy trafności nazwy. Nikola Tesla był serbsko-amerykańskim inżynierem, autorem blisko 300 patentów. Skonstruował wiele urządzeń wytwarzających i wykorzystujących prąd przemienny. Konkurował przy tym z Thomasem Edisonem, który uznawał jedynie prąd stały.

Wśród urządzeń, które skonstruował, znalazły się m.in. silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, dynamo rowerowe, bateria słoneczna, znany miłośnikom nauki transformator Tesli, czy turbina wodna generująca prąd w oparciu o energię przepływu wody w rzekach (która ostatecznie położyła kres elektrowni prądu stałego Edisona).

Źródła: Zaha HadidArchitects, Dezeen.com, designboom.com, Wikipedia

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas