Praca na stojąco? Stanie nie jest wcale zdrowsze od siedzenia

Nowe badania sugerują, że długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej nie zmniejsza wcale ryzyka udaru czy niewydolności serca, ale może za to zwiększyć ryzyko chorób naczyń krwionośnych. Oznacza to, że modne ostatnio biurka do pracy na stojąco wcale nie są takie dobre dla zdrowia, jak próbuje się je reklamować.

Biurko do stania czy do siedzenia? Nie ma większego znaczenia, kluczowa jest aktywność fizyczna
Biurko do stania czy do siedzenia? Nie ma większego znaczenia, kluczowa jest aktywność fizyczna123RF/PICSEL

Biurka do pracy na stojąco zyskały ostatnio na popularności, zwłaszcza w połączeniu z bieżniami do chodzenia - w mediach społecznościowych znaleźć można mnóstwo takich materiałów i osób zachwalających zalety takiego rozwiązania. Co więcej, często mówi się też, że stanie zamiast siedzenia pozwala zmniejszyć ryzyko udaru czy niewydolności serca. Polegając na wynikach swojego nowego badania, opublikowanych na łamach International Journal of Epidemiology, naukowcy University of Sydney studzą jednak emocje.

Stanie lepsze od siedzenia? Nie do końca

Badacze przeanalizowali dane z 83 013 dorosłych, którzy są częścią bazy danych zdrowotnych UK Biobank - osoby te nie miały choroby serca na początku badania, a ich aktywność była monitorowana przez urządzenia noszone na nadgarstkach. Jak się okazało, stanie nie zmniejsza ryzyka chorób serca, takich jak udar, niewydolność serca czy choroba wieńcowa. Oznacza to, że biurka do pracy na stojąco nie rekompensują braku aktywności, a co więcej mogą nawet zwiększać ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak żylaki czy zakrzepica żył głębokich.

Zespół odkrył, że za każde dodatkowe 30 minut stania powyżej dwóch godzin ryzyko choroby układu krążenia wzrastało o 11 proc. Wykazał również, że siedzenie przez więcej niż 10 godzin dziennie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i hipotensji ortostatycznej (spadku ciśnienia tętniczego w pozycji stojącej). Oznacza to, że zarówno osoby pracujące na siedząco, jak i te spędzające dużo czasu stojąc, powinny planować regularny ruch w ciągu dnia.

Kluczowym wnioskiem jest to, że stanie zbyt długo nie zrekompensuje siedzącego trybu życia i może być ryzykowne dla niektórych osób w kontekście zdrowia układu krążenia. Odkryliśmy, że większa ilość stania nie poprawia zdrowia sercowo-naczyniowego w dłuższej perspektywie i zwiększa ryzyko problemów z układem krążenia
podsumowuje.

Mówiąc krótko, najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych jest aktywność fizyczna, niezbędna również w ciągu dnia pracy. Eksperci zalecają, by robić regularne przerwy, chodzić, korzystać ze schodów, robić przerwy podczas długich podróży samochodowych czy chociaż na chwilę odejść od biurka i się poruszać.

Przypominamy też, że w swoich badaniach z początku roku autorzy nowej publikacji, dr Matthew Ahmadi i prof. Emmanuel Stamatakis z Uniwersytetu w Sydney, wykazali, że już ok. 6 minut intensywnych ćwiczeń lub 30 minut umiarkowanych do intensywnych ćwiczeń dziennie może pomóc obniżyć ryzyko chorób serca nawet u osób, które siedziały przez ponad 11 godzin dziennie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zbawienie czy przekleństwo? Adrian Kilar o niebezpieczeństwach, które wiążą się ze sztuczną inteligencjąPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas