Przełom w wykrywaniu trzęsień ziemi. Ostrzeżenie kilka godzin wcześniej

Naukowcy znaleźli sposób na skuteczniejsze przewidywanie nadchodzących trzęsień ziemi, co może istotnie podnieść bezpieczeństwo osób mieszkających na zagrożonych terenach.

Naukowcy znaleźli sposób na skuteczniejsze przewidywanie nadchodzących trzęsień ziemi, co może istotnie podnieść bezpieczeństwo osób mieszkających na zagrożonych terenach.
Czy istnieje sposób precyzyjnego przewidywania trzęsienia ziemi? Naukowcy mają pomysł /123RF/PICSEL


Ostrzeżenie na 2 godziny przed trzęsieniami ziemi

Analizując dane GPS z prawie 100 dużych trzęsień ziemi na całym świecie, naukowcy znaleźli dowody na potencjalną "fazę prekursorską", która ma miejsce 2 godziny przed pęknięciem sejsmicznym.

Zdolność przewidywania trzęsień ziemi od dawna stanowi wyzwanie. Krótkoterminowe przewidywanie trzęsień ziemi ma na celu wydawanie ostrzeżeń od kilku minut do miesięcy przed trzęsieniami - zależą one od ostatecznych i obserwowalnych geofizycznych sygnałów prekursorowych.

Wcześniejsze badania wskazywały na istnienie wstępnej fazy asejsmicznego poślizgu uskoków przed poważnymi trzęsieniami ziemi. To powolne, prawie niezauważalne ruchy wzdłuż płaszczyzny uskoku, które nie powodują wykrywalnych wstrząsów gruntu, jednak ich związek z pęknięciami sejsmicznymi, które powodują szybki i gwałtowny ruch, pozostaje niejasny. szczególnie że często występują też bez trzęsienia ziemi.

Reklama

Próbując rozwiązać tę zagadkę, Quentin Bletery i Jean-Mathieu Nocquet z Uniwersytetu Côte d'Azur we Francji przeprowadzili systematyczne globalne poszukiwania krótkoterminowych prekursorskich poślizgów uskoków przed dużymi trzęsieniami ziemi. 

Naukowcy znaleźli rozwiązanie problemu?

W tym celu wykorzystali szeregi czasowe GPS o wysokiej częstotliwości z ponad 3000 stacji geodezyjnych na całym świecie, zmierzyli przemieszczenie uskoków prowadzące do trzęsień ziemi o sile 90 stopni w skali Richtera i wyższej.

Ich analiza ujawniła subtelny, ale kluczowy sygnał — okres wykładniczego przyspieszenia poślizgu uskoku w pobliżu hipocentrum ostatecznego trzęsienia ziemi, który ma miejsce około dwóch godzin przed pęknięciem. Według naukowców odkrycia te sugerują, że wiele dużych trzęsień ziemi może rozpocząć się od wstępnej fazy poślizgu lub że obserwacje stanowią koniec znacznie dłuższego i trudniejszego do zmierzenia procesu wstępnego poślizgu.

Badania te wyglądają bardzo obiecująco, dostarczając dowodów na potencjalny sygnał prekursorski przed dużymi trzęsieniami ziemi, ale sami Bletery i Nocquet sugerują ostrożność. Podkreślają bowiem, że istniejące instrumenty monitorowania trzęsień ziemi nie mają zasięgu i precyzji potrzebnej do identyfikacji lub monitorowania wstępnego poślizgu w skali poszczególnych trzęsień ziemi.

Bürgmann stwierdził również, że nadal nie jest pewne, czy takie przyspieszenia powolnego poślizgu są wyraźnie związane z dużymi trzęsieniami ziemi i czy można dokładnie je zmierzyć dla poszczególnych zdarzeń, aby wydać przydatne ostrzeżenia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy