Psy doświadczające lęków mają podobne zmiany w mózgu jak ludzie

Naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii po przebadaniu niespokojnych psów odkryli różnice w mózgu związane z odczuwanym przez nie lękiem. Co ciekawe są one podobne do tych, które występują u ludzi doświadczających zaburzeń lękowych.

Psy także odczuwają lęki, co prowadzi do zmian w ich mózgach
Psy także odczuwają lęki, co prowadzi do zmian w ich mózgach123RF/PICSEL

Nowe badanie opublikowane w „PLOS One” mówi o tym, że zmiany w mózgu psów doświadczających lęków, są podobne do zmian w mózgach ludzi zmagających się z zaburzeniami lękowymi. Dzięki badaniom lęku u naszych mniejszych przyjaciół będziemy mogli lepiej zrozumieć, jak działa lęk i skuteczniej mu przeciwdziałać.

Zaburzenia lękowe u ludzi można podzielić na kilka głównych kategorii. Wszystko zależy od poziomu strachu, wrażliwości emocjonalnej i negatywnych oczekiwańLęki u ludzi są bardzo złożone i różnorodne, dlatego czasami ciężko jest podjąć skuteczne leczenie. Zrozumienie mechanizmów kierujących odczuwaniem lęku może pomóc przeciwdziałać tym zaburzeniom.

Niespokojne psy

Naukowcy zebrali grupę niespokojnych psów i spokojnych, następnie zeskanowali ich mózgi za pomocą rezonansu magnetycznego. Poproszono również właścicieli psów o wypełnienie ankiety dotyczącej zachowania podopiecznych. Przy przeprowadzaniu analizy skanów skupiono się na obszarach mózgu, które odpowiadają za odczuwanie lęku.

Wyniki analizy skanów mówią jasno, że istnieją pewne znaczące różnice między mózgami psów niespokojnych z tymi nielękliwymi. Różnice te dotyczyły głównie ścieżek komunikacyjnych i siły połączeń w obszarze dotyczącym odczuwania lęków. Co ciekawe, różnice te powiązane również były z odpowiedziami udzielonymi w ankietach przez właścicieli psów.

Różnice w mózgu niespokojnych psów

Jedną z różnic zauważoną przez naukowców była ta, między wydajnością ciała migdałowatego, odpowiedzialnego za przetwarzanie strachu. U piesków niespokojnych było niezwykle wydajne, co sugeruje duże obycie z lękiem. Podobnie jest u ludzi, bardziej aktywne ciało migdałowate sugeruje większe obycie ze strachem. Kolejną różnicą było to, że niespokojne psy miały mniej wydajne połączenie odpowiedzialne za uczenie się i przetwarzanie informacji. Co również może być powodem tego, że te psy są trudniejsze w tresurze.

Psy doświadczające lęków mogą być trudniejsze w tresurze123RF/PICSEL

Jednak naukowcy podkreślają, że badanie nie było przeprowadzane na wystarczająco dużą skalę, aby miało wyniki reprezentujące całą populację psów. Również na wyniki może mieć wpływ to, jak psy były chowane i jak się nimi opiekowano. Jednak mimo wszystko badania jasno pokazują różnice w mózgach piesków niespokojnych i spokojnych. Mózgi psów niespokojnych inaczej przetwarzają informacje niż reszty psów, co ma duży wpływ na ich zachowanie. Mogą się nadmiernie pobudzać bądź ciężej można nad nimi zapanować.

W Japonii zakwitły wiśnie. Dla mieszkańców to czas radościHARUMI OZAWA / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas