Ścieki ogrzeją kaloryfery? Polscy naukowcy wpadli na szatański pomysł

Naukowcy zainteresowali się ściekami, które milionami ton produkują wielkie miasta. Ścieki są ciepłe, czyli mają energię, którą można wykorzystać do ogrzewania budynków. Na pierwszy ogień pójdą budynki Politechniki Warszawskiej.

Aż trudno uwierzyć, że nikt do tej pory nie wpadł na ten pomysł. Ogrzewanie budynków kosztuje coraz więcej i cały świat szuka alternatywnych źródeł energii. Kolektory słoneczne czy małe wiatraki nie rozwiązały problemu. 

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej szukali wokół jakiegoś rozsądnego źródła ciepła, dzięki któremu mogliby ogrzać wodę płynącą do kaloryferów. I nagle ich uwagę zwróciły trochę zapomniane i pogardzane ścieki, a raczej długie rury zwane kolektorami ściekowymi. Są one dość dobrze izolowane, znajdują się pod ziemią i dość dobrze utrzymują ciepło. Wystarczy zbudować odpowiednie instalacje do odzyskiwania z nich energii i stworzy się wręcz idealny "obieg zamknięty". W tym wszystkim konieczne będzie zastosowanie pomp ciepła, ale one są powszechnie dostępne.

Reklama

Na pierwszy ogień - budynki Politechniki

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej postanowili udowodnić, że ich pomysł naprawdę da się zrealizować. Już wkrótce wybrane budynki warszawskiej uczelni będą ogrzewane ściekami. Naukowcy przeprowadzili proste doświadczenie - sprawdzili temperaturę ścieków w siedmiu wybranych studzienkach kanalizacyjnych. Wyniki pomiarów okazały się fantastyczne - temperatura przepływającej kanałami cieczy była tak wysoka, że aż prosi się odzyskać marnotrawioną w ten sposób energię.

- Ścieki są ciepłe, bo utrzymuje się w nich tzw. ciepło odpadowe - przekonuje dr hab. inż. Apoloniusz Kodura z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW.

Wybrano już miejsca, w których będą instalowane pompy ciepła. Wszystkie znajdują się na terenie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej oraz Osiedla Akademicka. 

Jeśli okaże się, że wykorzystywanie ciepła ścieków pozwoli ogrzewać budynki Politechniki Warszawskiej, wtedy ten pomysł można wprowadzić na każdym osiedlu. Wtedy nawet poranny prysznic w ciepłej wodzie będzie służył nie tylko utrzymaniu osobistej higieny, ale także przy okazji ogrzeje wodę w kaloryferze.

Jak tracimy ciepło z domu?

Energia cieplna w domu może być marnowana na wiele sposobów. Jednym z najczęstszych jest źle izolowane mieszkanie lub dom. W takim przypadku ciepło ucieka przez okna, drzwi i ściany. Innym sposobem "ucieczki ciepła" jest nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych. 

Często zdarza się, że grzejniki są zakrywane przez meble lub zasłony, co uniemożliwia swobodne krążenie powietrza w pomieszczeniu. Warto również pamiętać o tym, że wietrzenie pomieszczeń powinno być krótkie i skuteczne. Długie wietrzenie powoduje straty ciepła i zwiększa koszty ogrzewania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciepło | Politechnika Warszawska | ścieki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy