Spacery nocą i Alzheimer. W ten związek trudno uwierzyć... a jednak!

Najnowsze badania sugerują, że ekspozycja na sztuczne światło zewnętrzne w godzinach nocnych może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, zwłaszcza wśród osób poniżej 65. roku życia.

Najnowsze badania sugerują, że ekspozycja na sztuczne światło zewnętrzne w godzinach nocnych może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, zwłaszcza wśród osób poniżej 65. roku życia.
Zanieczyszczenie światłem to poważniejszy problem, niż się wydawało /Ralf Roletschek /Wikimedia

Badania opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Neuroscience wykazały korelację między wysokim poziomem zanieczyszczenia światłem a częstością występowania tej choroby. Naukowcy analizowali dane satelitarne dotyczące intensywności światła nocą oraz raporty o częstości występowania Alzheimera w Stanach Zjednoczonych w latach 2012-2018. 

Światło nocą a Alzheimer

I chociaż inne czynniki, jak cukrzyca czy nadciśnienie, silniej wiązały się z chorobą, badacze odkryli, że ekspozycja na światło nocne miała większy wpływ na rozwój Alzheimera niż np. otyłość czy depresja. Co więcej, dla osób poniżej 65. roku życia, ekspozycja na sztuczne światło nocą była silniejszym czynnikiem ryzyka niż jakakolwiek inna analizowana zmienna! 

Reklama

Jak zauważa dr Robin Voigt-Zuwala z Rush University Medical Center, światło wpływa na rytmy okołodobowe, które regulują sen i czuwanie. Zakłócenie tych rytmów może obniżać odporność organizmu, co z kolei zwiększa podatność na rozwój wielu chorób, w tym neurodegeneracyjnych. Badanie wskazuje również na związek między intensywnym światłem nocnym a problemami ze snem, co może dodatkowo potęgować ryzyko. 

Ryzyko zwłaszcza dla młodych

Dlaczego? Odpowiednio długi sen dobrej jakości jest kluczowy dla zdrowia mózgu i ochrony przed demencją. Warto jednak zaznaczyć, że choć badanie zwraca uwagę na istotną rolę ekspozycji na sztuczne światło, sami autorzy przyznają, że istnieją pewne ograniczenia ich metody, jak np. brak danych o ekspozycji na światło w ciągu całego życia badanych osób. Dodatkowe badania, w tym oceny wpływu światła wewnętrznego, są konieczne, aby lepiej zrozumieć ten złożony problem.

Niemniej badacze mają nadzieję, że ich praca zachęci wszystkich do prostych zmian stylu życia, takich jak stosowanie zasłon zaciemniających czy noszenie opasek na oczy podczas snu, aby zminimalizować wpływ światła nocnego na zdrowie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zanieczyszczenie światłem | sen | Alzheimer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy