Sukces studentów z Warszawy. Zakwalifikowali się do programu BEXUS

Grupa studentów z Politechniki Warszawskiej zakwalifikowała się do międzynarodowego programu BEXUS. Dzięki niemu studenci będą mogli przeprowadzić zaproponowany eksperyment naukowy z wykorzystaniem balonu stratosferycznego. Zaprojektowane i skonstruowane przez młodych naukowców urządzenie zostanie wyniesione do górnych warstw atmosfery, gdzie będzie można zebrać potrzebne do badań dane.

Część zespołu CURiE w rekonstrukcji modułu Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zbudowanej przez ESA
Część zespołu CURiE w rekonstrukcji modułu Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zbudowanej przez ESAPolitechnika Warszawskadomena publiczna

Międzynarodowy program BEXUS

Program badań naukowych REXUS/BEXUS to przedsięwzięcie prowadzone przez Niemcy i Szwecję we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. W ramach programu badania naukowe prowadzone są przez studentów, którym udostępnione zostają rakiety sondażowe i balony wysokościowe, startujące z kosmodromu Esrange w Szwecji, położonego za północnym kołem podbiegunowym.

Program prowadzony jest od lat przez Niemiecką Agencję Kosmiczną i Szwedzką Narodową Radę Kosmiczną we współpracy z ESA. Umożliwia to studentom przeprowadzanie eksperymentów, które wymagają specjalistycznych urządzeń do realizacji. Jak czytamy na stronie Politechniki Warszawskiej: “Takie eksperymenty przyczyniają się do zgłębiania wiedzy na temat warunków panujących w przestrzeni kosmicznej" – zaznacza Dominika Pytlak ze Studenckiego Koła Astronautycznego, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

Zespół i misja CURiE

Zespół przybrał nazwę na cześć Marii Skłodowskiej-Curie, ponieważ jak ona, skupiają się na badaniu promieniowania.

Dziewięcioosobowy zespół ze Studenckiego Koła Astronautycznego chce przeprowadzić eksperyment, dzięki któremu sprawdzi, jaki wpływ ma promieniowanie ultrafioletowe i jonizujące na materiały kompozytowe. Co więcej, zbadany ma zostać wpływ promieniowania kosmicznego na panele fotowoltaiczne.

W pierwszej kolejności badany będzie wpływ określonego promieniowania i przewidywane zmiany obejmujące degradację powierzchni materiałów kompozytowych oraz zbadanie zmian w ich strukturze. W tym celu wykorzystane zostaną dwa zestawy próbek, jeden zostanie wystawiony na działanie promieniowania, drugi pozostanie na ziemi jako próbka kontrolna.

Natomiast badania dotyczące wpływu promieniowania kosmicznego na panele fotowoltaiczne będą dotyczyły przede wszystkim zbadania wpływu na strukturę krzemowych paneli wysokoenergetycznych kwantów pochodzenia kosmicznego. Specjalnie zaczernione panele polikrystaliczne zostaną wystawione na bezpośrednie promieniowanie w stratosferze.

Dzięki eksperymentowi będziemy w stanie określić jego natężenie, na przykład w kontekście zastosowań w detektorach promieniowania jądrowego czy bateriach gammawoltaicznych, oraz wpływ na proces degradacji paneli.
Czytamy na stronie Politechniki Warszawskiej.

Testy odbędą się pod koniec lata

Według informacji podanych na oficjalnej stronie Politechniki Warszawskiej najintensywniejszym okresem dla studentów biorących udział w programie ma być lato. Wtedy to trzeba będzie złożyć zaprojektowane urządzenia i przetestować je.  

Sam projekt został zaprezentowany przed komisją pod koniec listopada ubiegłego roku. Zespół pojechał do ośrodka ESTEC w Holandii należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zaledwie dwa tygodnie później studenci otrzymali wiadomość, że ich projekt zakwalifikował się do programu.

Starożytna mapa Rzymu dostępna dla turystów. Miała ogromne rozmiaryAssociated Press© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas