Superkomputer sugeruje, że hipotetyczne „superdiamenty” mogą istnieć

Obecnie najtwardszym materiałem odkrytym na naszej planecie są diamenty. Jednak okazuje się, że w kosmosie może istnieć materiał jeszcze twardszy. Na ten moment stworzenie go przekracza nasze możliwości. Mowa tutaj o hipotetycznych „superdiamentach”, których istnienie sugeruje superkomputer Frontier.

Symulacje superkomputerowe przewidujące ścieżki syntezy nieuchwytnego „superdiamentu BC8”
Symulacje superkomputerowe przewidujące ścieżki syntezy nieuchwytnego „superdiamentu BC8”Mark Meamber/LLNLmateriały prasowe

Hipotetyczny materiał twardszy niż diamenty

Najtwardszym naturalnie występującym na Ziemi materiałem są diamenty, a przynajmniej do tej pory ludzkość nie odkryła niczego twardszego. Jednak teraz superkomputer zidentyfikował jeszcze twardszy, hipotetyczny materiał, który rzeczywiście może gdzieś w kosmosie istnieć. Mowa tutaj o materiale nazwanym „superdiamentem”. 

Superkomputery mają obecnie tak ogromne możliwości obliczeniowe, że są w stanie modelować ewolucję miliardów atomów węgla poddanych ogromnemu ciśnieniu. W efekcie superkomputer obliczył, że węgiel BC8 jest o 30 procent bardziej odporny na ściskanie, niż znane nam na Ziemi diamenty.

Superdiamenty będzie można kiedyś produkować na Ziemi

Podobnie do zwykłych diamentów, superdiamenty również składają się z atomów węgla. Naukowcy są zdania, że ta hipotetyczna, specyficzna faza węgla, złożona z ośmiu atomów, powinna być stabilna w warunkach otoczenia. Co za tym idzie, prawdopodobne jest, że kiedyś uda się uzyskać taki materiał w ziemskim laboratorium.  

Pomimo licznych wysiłków mających na celu syntezę tej nieuchwytnej fazy krystalicznej węgla, w tym poprzednich kampanii National Ignition Facility (NIF), nie udało się jej jeszcze zaobserwować. Ale wierzymy, że może istnieć na egzoplanetach bogatych w węgiel.
Powiedział współautor badania Marius Millot, badacz w Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL).

Ta specyficzna faza wysokociśnieniowa zwana jest BC8 i zwykle występuje w krzemie i germanie. Jednak teraz superkomputer zasugerował badaczom, że może występować w tej konkretnej fazie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „The Journal of Physical Chemistry Letters”.

Ultratwarde materiały w głębinach kosmosu

Ekstremalne warunki panujące na tych bogatych w węgiel egzoplanetach mogą skutkować powstaniem strukturalnych form węgla, takich jak diament i BC8. Dlatego dogłębne zrozumienie właściwości fazy węglowej BC8 staje się kluczowe dla opracowania dokładnych modeli wnętrz tych egzoplanet.
Powiedział Ivan Oleynik, fizyk z Uniwersytetu Południowej Florydy i główny autor artykułu.

Co ciekawe nie jest to pierwszy raz, kiedy naukowcy są na tropie potencjalnych dowodów na istnienie ultratwardych materiałów gdzieś w kosmosie. W 2022 roku zespół naukowców z Australii wziął pod lupę minerał lonsdaleit, rzadką formę diamentu, która może występować we fragmentach meteorytów spadających na Ziemię i wykazuje niezwykłą twardość.

Jednak na ten moment nie mamy możliwości technologicznych, by sprawdzić, co kryje się na egzoplanetach bogatych w węgiel. Naukowcy nie zamierzają czekać na supernowoczesne obserwatoria i chcą spróbować wyhodować superdiamenty w ziemskich laboratoriach.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas