To jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi. Pod powierzchnią znaleziono życie

Pustynia Atakama to nieprzyjazne miejsce, które znajduje się w Ameryce Południowej. Panują tam wysokie temperatury i nie ma praktycznie opadów. Tymczasem okazuje się, że pod gorącą pustynią znaleziono życie. Naukowcy odkryli drobnoustroje zamieszkujące strefy znajdujące się około 4 m pod powierzchnią.

 

Pustynia Atakama to jedno z najmniej przyjaznych dla człowieka miejsc na Ziemi. Jest ona zlokalizowana w północnej części Chile i słynie z bardzo suchego klimatu. W wybranych regionach nie zanotowano żadnych opadów od momentu prowadzenia obserwacji. Czy istnieje tam życie? Okazuje się, że tak.

Reklama

Życie odkryte pod powierzchnią pustyni Atakama

Zespół badaczy postanowił przebadać to niedostępne środowisko i okazało się, że pod powierzchnią pustyni Atakama znaleziono życie! Drobne organizmy zostały odkryte na głębokości około 4,2 m w rejonie o nazwie Yungay Valley.

Naukowcy pobrali stamtąd próbki, które następnie przeanalizowano. Na głębokości od około 80 do 200 cm nie udało się znaleźć śladów życia. Jednak w niższych warstwach odkryto całkiem bogatą biosferę. Znaleziono tam głównie promieniowce, czyli grupę bakterii, która jest w stanie żyć w ekstremalnych środowiskach. Podobne występują także na terenie Arktyki.

W wyższych warstwach podpowierzchniowych naukowcy odkryli proste formy życia w postaci ekstremofili już wcześniej. Wspomniana luka sięgająca do około 2 m jest ich pozbawiona, co najpewniej wynika z dużego zasolenia. W takich warunkach nie radzą sobie nawet najbardziej odporne mikroorganizmy.

W rzeczywistości głębiej pod powierzchnią pustyni Atakama mogą znajdować się jeszcze jakieś inne organizmy i być może jest to jeszcze bogatsza biosfera. W tym celu potrzeba jednak kolejnych badań.

Szukanie życia poza Ziemią

Występowanie organizmów żywych w tak trudnych warunkach otwiera możliwości związane z szukaniem życia poza Ziemią. Tutaj w szczególności naukowcy zwracają uwagę na Marsa. Czerwona Planeta jest również suchym miejscem i uczeni twierdzą, że jeśli istnieje tam jakiekolwiek życie, to również jest schowane pod powierzchnią oraz powinno przypominać ekstremofile znane nam z Ziemi.

Uczeni zwracają także uwagę na szukanie życia w innych warunkach. Tutaj wymienia się księżyce Jowisza (Europa) oraz Saturna (Enceladus), gdzie również mogą występować jakieś proste organizmy. W obu przypadkach musiałyby one także przystosować się do niesprzyjającego dla nas środowiska.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Atakama | życie | bakterie | mikroorganizmy | pustynia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy