To odkrycie zmieni historię ludzkości? W jaskini w Laosie znaleziono ząb małego dziecka sprzed 130 tys. lat

Czy to trzonowiec naszego przodka? W odległej jaskini w Laosie znaleziony został ludzki ząb, który może mieć nawet 130 tysięcy lat. Jest to przełomowe odkrycie dla poznania jednej z największych tajemnic ewolucji, czyli pojawienia się współczesnych ludzi na Ziemi.

Ząb znaleziony w jaskini Cobra w północnym Laosie może okazać się jednym z najważniejszych znalezisk archeologicznych ostatnich lat. Naukowcy twierdzą, że należał do dziecka, małej dziewczynki, która straciła go w tej jaskini 130 tysięcy lat temu. 

Wstępne badania struktury zęba wykazały, że posiadające go dziecko było prawdopodobnie Denisowianinem, dalekim kuzynem Neandertalczyków. Ta tajemnicza grupa ludzi pierwotnych zidentyfikowana została po raz pierwszy w 2010 roku. Nazwa "Denisowianie" wzięła się od nazwy "Denisowa Jaskinia" w paśmie górskim Ałtaj na Syberii. To właśnie w tej jaskini znaleziono szczątki osobników bardzo podobnych do współczesnych ludzi, które żyły 41 tysięcy lat temu. Denisowianie oddzielili się od Neandertalczyków około 400 tysięcy lat temu i przenieśli do Azji. Naukowcy podejrzewali, że Denisowianie podróżowali znacznie dalej! Odkrycie zęba w Laosie jest tego najlepszym dowodem. 

Reklama

Zobacz także: Nowo odkryte jezioro na Antarktydzie skrywa największe tajemnice kontynentu

Odkrycie w jaskini Cobra

Naukowcy rozpoczęli prace archeologiczne w jaskini Cobra w północnym Laosie w 2018 roku. Początkowo w jaskini znaleziono szczątki zwierząt, aż wreszcie  odkryto prawdziwy skarb - ludzki ząb.

Mieli dzieci z Neandertalczykami?

Znaleziony w jaskini w Laosie dolny ząb trzonowy może być dowodem, że "Denisowianie" mogli przemieścić się z Azji do Afryki. Waga tego odkrycia jest ogromna, gdyż prowadzi wprost do ludzi współczesnych. Niektórzy z nas mają bowiem w swoim DNA ślad po tamtych ludziach. Naukowcy podejrzewają, że Denisowanie spotkali podczas swojej podróży przez kontynenty przodków Homo sapiens (tłum. z łac. - człowiek rozumny), z którymi musieli... uprawiać seks i urodzić dzieci. To właśnie z takiego krzyżowania się ludzi pierwotnych mogła powstać współczesna ludzkość.

Autorzy odkrycia w jaskini w Laosie zapowiadają, że będzie podjęta próba ustalenia DNA na podstawie próbki ze znalezionego zęba. To pozwoli jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, do której rodziny przodków ludzkości należał. Prace wykopaliskowe w jaskini Cobra były przerwane z powodu pandemii, ale właśnie ogłoszono, że ruszają ponownie. 

Zobacz także: Sześcioletni chłopiec znalazł ząb największego rekina w historii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jaskinia | Homo sapiens | historia ludzkości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama