To pokochaliśmy w pandemii. Nie chcemy powrotu do starego

Jak pokazują nowe badania, przeprowadzone wśród pracowników, którzy dzielą swój tydzień pracy pomiędzy dom i biuro, praca hybrydowa sprawia, że są szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej produktywni.

Jak pokazują nowe badania, przeprowadzone wśród pracowników, którzy dzielą swój tydzień pracy pomiędzy dom i biuro, praca hybrydowa sprawia, że są szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej produktywni.
Pracownicy hybrydowi nie chcą powrotu do biura /123RF/PICSEL

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie w wielu wymiarach, a jednym z nich jest praca zawodowa, bo duża część z nas zaczęła pracować w trybie zdalnym, a po poluzowaniu obostrzeń, również hybrydowym, dzieląc czas pracy między dom i biuro. I jak się okazuje, zdecydowana większość zapytanych o zdanie w nowym badaniu pracowników stwierdziła, że czuje się mniej wyczerpana (79 proc.), mniej zestresowana (78 proc.) i mniej niespokojna (72 proc.) w wyniku spędzania części tygodnia na pracy z domu.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Międzynarodową Grupę ds. Miejsca Pracy (IWG) wśród 1026 osób pracujących w ten sposób, praca hybrydowa przynosi ogromne korzyści w zakresie snu, nawyków żywieniowych, poziomu stresu i ogólnego dobrego samopoczucia. Pracownicy hybrydowi wymieniali takie korzyści, jak lepsza jakość snu (68 proc.), więcej ćwiczeń (54 proc.), zdrowsze przygotowywanie posiłków (58 proc.) czy ogólny lepszy stan zdrowia (68 proc.).

Reklama

Hybrydowa praca to poprawa jakości życia

Co więcej, 86 proc. zapytanych stwierdziło, że zwiększenie ilości czasu wolnego wynikającego z braku konieczności codziennego dojeżdżania do pracy poprawiło ich równowagę między pracą a życiem prywatnym i pomogło im poczuć, że mogą lepiej radzić sobie z wyzwaniami codziennego życia. W związku z tym 75 proc. stwierdziło również, że powrót do pracy pięć dni w tygodniu w biurze pogorszyłby ich samopoczucie.

A co z pracodawcami?

Pracodawcy też nie powinni mieć powodów do narzekania, bo z ankiety wynika także, że ok. trzech na czterech pracowników hybrydowych uważało, że byli bardziej produktywni (74 proc.) i bardziej zmotywowani (76 proc.) z powodu podziału tygodnia pracy, podczas gdy 85 proc. stwierdziło, że poprawiło to ich satysfakcję z pracy.

I wyniki te idą w parze z badaniami przeprowadzonymi na 1612 pracownikach chińskiej firmy technologicznej i opublikowanymi w zeszłym tygodniu w czasopiśmie naukowym Nature przez Nicka Blooma, profesora ekonomii na Uniwersytecie Stanforda i eksperta w dziedzinie pracy w domu. 

Tam również mogliśmy przeczytać, że praca hybrydowa poprawia satysfakcję z pracy, nie ma wpływu na produktywność i zmniejsza liczbę rezygnacji pracowników - zwłaszcza kobiet, osób niebędących menedżerami i tych, którzy muszą często dojeżdżać do pracy - o jedną trzecią.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca zdalna | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy