Tornada i wybuchy metanu. Tak rodzi się nowy wulkan na Islandii

Karol Kubak

Karol Kubak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
48
Udostępnij

Na Islandii narodził się nowy wulkan i ogłosił tę nowinę z ogromnym hukiem podczas wybuchów metanu. Krajobraz uzupełniają dodatkowo tornada i wstęgi lawy.

Na półwyspie Reykjanes narodził się nowy wulkan
Na półwyspie Reykjanes narodził się nowy wulkanVeðurstofa Íslands/Facebook/Vincent van Zeijst/CC BY 3.0Wikimedia Commons

Nowy wulkan powstał 10 lipca i od tamtej pory wypływa z niego lawa. Otrzymał wdzięczną nazwę Litli-Hrútur, czyli "Mały Baran". W okolicy miejsca erupcji głośnym echem odbijały się liczne wybuchy. Islandzkie Biuro Meteorologiczne poinformowało 27 lipca, że to kieszenie metanu zamknięte w strumieniu lawy.

― W centrach erupcji regularnie słychać głośne eksplozje. Ich przyczyną są wybuchy metanu. Kiedy lawa przepływa przez obszar porośnięty roślinnością, metan może być wytwarzany, gdy roślinność nie spłonie całkowicie. Gaz gromadzi się następnie w szczelinach i zagłębieniach w lawie. Miesza się z tlenem, a gdy zostanie podgrzany przez ogień, następuje eksplozja.
Poinformowało islandzkie biuro meteorologiczne w przetłumaczonym poście na Facebooku

W miejscu nowego wulkanu utworzyło się również tornado. Powstało, gdy ciepło ze stopionej skały ogrzewało powietrze powyżej. W pewnych warunkach meteorologicznych kolumna gorącego powietrza może wywołać takie zjawisko. Według Davida Smarta, badacza burz i tornad z Hazard Center w Univercity College London nie do końca jest jasne, czy w tym przypadku przyczyną było ciepło z wulkanu, czy z lawy.

Naukowcy wykryli zmiany aktywności, które doprowadziły do zapadnięcia się krateru, co przyczyniło się do rozlania lawy w kierunkach wschodnim i zachodnim. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby nowo utworzony wulkan się uspokoił.

Gdzie położony jest wulkan Litli-Hrútur?

Do erupcji doszło w południowo-zachodniej części kraju, na półwyspie Reykjanes, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Reykjaviku. Region wyróżnia położenie geologiczne. Jest to granica pomiędzy płytami tektonicznymi: północnoatlantycką na zachodzie i eurazjatycką na wschodzie. Dodatkowo pod wyspą jest tak zwana plama gorąca.

To miejsce, gdzie co jakiś czas dochodzi do erupcji, które stają się lokalną atrakcją, a niektórzy nawet wykorzystują gorącą lawę, aby upiec sobie kiełbaskę. W sierpniu 2022 roku w tym samym regionie doszło do erupcji wulkanu Geldingadalir.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Niemcy. Najwyższy człowiek w Niemczech
      Niemcy. Najwyższy człowiek w NiemczechDeutsche WelleDeutsche Welle
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      28
      Super
      relevant
      8
      Hahaha
      haha
      5
      Szok
      shock
      3
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      4
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      48
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na