Twarze nasze i neandertalczyków znacznie się różnią. Naukowcy odkryli powód

O interakcjach między homo sapiens i neandertalczykami wiemy coraz więcej. Wiemy też, że w społecznościach dochodziło do krzyżowania się. Jednak gdy popatrzymy na nasz wygląd i neandertalczyków zauważymy znaczną różnicę. Naukowcy odkryli, dlaczego nasze twarze są odmienne w tak znacznym stopniu.

Neandertalczycy i Homo sapiens aktywnie wchodzili w interakcje
Neandertalczycy i Homo sapiens aktywnie wchodzili w interakcjeGerd Altmann/Frank RietschPixabay.com

Tysiące lat temu homo sapiens i neandertalczycy żyli obok siebie, krzyżując się i wchodząc w ścisłe relacje. Wymiany te umożliwiły przekazywanie wiedzy, ale też doprowadziły do stopniowej homogenizacji kulturowej populacji. Jednak gdy spojrzymy na nasze czaszki i czaszki neandertalczyków zauważymy, że w znacznym stopniu różnią się od siebie. Nasze są bardziej smukłe. O ile sam fakt różnicy jest od dawna znany, o tyle powody tej zmiany pozostawały przez dłuższy czas niewyjaśnione. Zespół badaczy pod przewodnictwem Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka postanowił zbadać, dlaczego i w jaki sposób nasz gatunek wyewoluował tak wyjątkową formę twarzy.

Czaszka neandertalczyka (po lewej) i czaszka człowieka współczesnego (po prawej)
Czaszka neandertalczyka (po lewej) i czaszka człowieka współczesnego (po prawej)materiały prasowe

Dlaczego nasze czaszki są tak odmienne? Różnica w okresie wzrostu

- Nasze odkrycia ujawniają, że zmiana w rozwoju - szczególnie w późnych stadiach wzrostu - doprowadziła do mniejszych twarzy - mówi pierwsza autorka Alexandra Schuh z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka. - W porównaniu do neandertalczyków i szympansów, rosnących dłużej, wzrost ludzkiej twarzy zatrzymuje się wcześniej, około okresu dojrzewania, co skutkuje mniejszą twarzą u dorosłych - dodaje.

Aby znaleźć przyczynę tych znacznych różnic, naukowcy prześledzili zmiany wielkości twarzy od urodzenia do osiągnięcia dorosłości u różnych gatunków. Pozwoliło im to na wskazanie kluczowych różnic w rozwoju między gatunkami. Analizując aktywność komórek kostnych, zespół zaobserwował spadek, który odzwierciedla zaprzestanie wzrostu obserwowane u ludzi w okresie dojrzewania.

- Identyfikacja kluczowych zmian rozwojowych pozwala nam zrozumieć, w jaki sposób cechy specyficzne dla gatunku pojawiły się w trakcie ewolucji człowieka - mówi dr Schuh. Wyniki te są istotnym wkładem w zrozumienie gracylizacji, czyli procesu w antropogenezie, polegającemu na zmianie w szkielecie (m.in. w mózgoczaszce), który w toku ewolucji stawał się delikatniejszy.

Źródło: Max Planck Society

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News