Reklama

W Hiszpanii dokonano niezwykłego odkrycia – struktura należy do największych w Europie

W południowej Hiszpanii odkryto jeden z największych megalitycznych kompleksów na naszym kontynencie. W jego skład wchodzi ponad 500 głazów. Jakie tajemnice skrywa to miejsce?

Megalityczne głazy zostały odkryte w prowincji Huelva w pobliżu rzeki Guadiana. Zanim doszło do ujawnienia ich obecności, jedna z działek w tym regionie obejmująca około 600 hektarów została przeznaczona na plantację awokado. Jednakże regionalne władze poprosiły o przeprowadzenie szczegółowych badań przed udzieleniem pozwolenia na działalność, gdyż miejsce to miało potencjalne znaczenie archeologiczne. Przeczucia okazały się trafne, ponieważ odnaleziono jedno z największych w Europie zbiorowisk megalitycznych głazów.

Jak wnioskują archeolodzy, najstarsze kamienie mogły być wzniesione w drugiej połowie szóstego lub piątego tysiąclecia przed naszą erą. Na stanowisku odnaleziono dużą liczbę różnych rodzajów megalitów, w tym menhiry, kopce, kamienne ogrodzenia, czy "kamienne skrzynki" (cist eng.). Wielkość kamieni wynosiła od jednego do trzech metrów.

Reklama

Niezwykłe stanowisko archeologiczne

Archeolodzy byli zszokowani odnalezieniem tak różnorodnych megalitycznych elementów zgrupowanych razem w jednym miejscu, które dodatkowo były dobrze zachowane. Odnaleziono tutaj również szczególną strukturę, która jest liniowym układem pionowo stojących kamieni układających się wzdłuż wspólnej osi. Naukowcy zauważyli także kromlechy, są to kręgi zbudowane z ustawionych pionowo kamieni często wokół miejsca kultu lub grobowca. Przykładem takiej struktury może być sławne Stonehenge. Tego typu miejsca można spotkać również w Polsce, na Pomorzu.

Na stanowisku znaleziono także dolmeny, które są prehistorycznymi budowlami o charakterze grobowca. Składają się one z dużych pionowo ustawionych głazów, które są wkopane w ziemię oraz położonego na nich wielkiego płaskiego kamienia. Takie konstrukcje są charakterystyczne dla europejskiego neolitu.

Kromlechy są położone na szczytach wzgórz z wyraźną ekspozycją na wschód, aby "widziały" wschód słońca podczas letniego i zimowego przesilenia oraz wiosennej i letniej równonocy. Z kolei menhiry (kamienie ustawione pionowo) były ze sobą zgrupowane.

Archeolodzy planują odkopać część głazów, a prace zaplanowano na 2026 rok. Trzeba także wspomnieć, że najsłynniejszym kompleksem megalitycznym w Europie jest ten znajdujący się w Carnac w północno-zachodniej Francji. Znajduje się tu około 3000 megalitów i ustawiono je około 4500 lat p.n.e. Najwyższe menhiry mierzą aż 6,5 metra. Zlokalizowanych jest tutaj także 555 pionowo ustawionych kamieni, które układają się w 13 rzędów o długości 280 metrów każdy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy