W Polsce są trzęsienia ziemi. Ostatnie wstrząsy były w 2022 roku

Zgodnie z definicją, trzęsienie ziemi to gwałtowne zaburzenie stanu równowagi we wnętrzu ziemi. Powstałe w ten sposób deformacje mogą być odczuwalne i katastrofalne w skutkach. Chociaż Polska nie znajduje się na obszarze sejsmicznym, to wcale nie oznacza, że takie zjawiska w naszym kraju nie występowały. Jak powstają i które trzęsienie ziemi w Polsce były największe?

Polska a trzęsienia ziemi

Powstawanie trzęsień ziemi uzależnione jest od danego obszaru i tego, czy występuje tam rozdzielanie i przesuwanie się płyt tektonicznych. Trzęsienia mogą przybierać różne formy. Niektóre są lekkie i odczuwalne jedynie dla specjalistycznego sprzętu, inne zaś powodują zawalanie się budynków, infrastruktury i stanowią poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia.

Chociaż trzęsienie ziemi w Polsce jest zjawiskiem dość rzadkim, to nadal może występować. Nasz kraj znajduje się w regionie oznaczanym jako asejsmiczny lub pensejsmiczny. Oznacza to, że obszar państwa obejmuje tereny niezagrożone trzęsieniami, ewentualnie takie, w których mogą występować rzadko i z niewielkim nasileniem.

Reklama

Przyczyny trzęsień ziemi w Polsce to najczęściej działalność górnicza, która w niektórych regionach jest prowadzona od wielu lat. W tym wypadku wyszczególnić należy m.in. Górny Śląsk. Na skutek licznych odwiertów i prac prowadzonych przez górników, co roku odczuwa się kilka wstrząsów, których magnituda oscyluje w granicach 3,5.

Największe trzęsienia ziemi w Polsce

Chociaż wzmianki o ruchach płyt tektonicznych i w efekcie o trzęsieniach ziemi mogą mieć nawet i tysiące lat, tak w przypadku naszego kraju odnotowywano ich relatywnie niewiele. Największe trzęsienie ziemi w Polsce miało miejsce około 5 czerwca 1443 roku na północ od Wrocławia. Trzęsienie miało 6 stopni w skali Richtera i było odczuwalne w całym regionie środkowej Europy.

Niemal tak samo potężne okazało się trzęsienie ziemi z 3 grudnia 1786 roku w okolicach wsi Tresna w województwie śląskim. Było odczuwalne od Wrocławia i Kalisza aż po Czechy, Słowację i Lwów. Szacuje się, że mogło dobiegać do wartości 6 w skali Richtera.

Ostatnie trzęsienia ziemi w Polsce

Z reguły trzęsienia ziemi w Polsce nie wywołują dużej burzy medialnej. Wszystko z powodu niewielkiej szkodliwości. Bardzo często zdarza się, że nawet mieszkańcy w okolicy nie są w stanie ich wyczuć. Najnowsze trzęsienia ziemi w Polsce datuje się na koniec 2022 roku. 

Miały one miejsce odpowiednio 23 grudnia w okolicach Lubina (województwo dolnośląskie) i 23 listopada koło Libiąża (województwo małopolskie). W obu przypadkach skala Richtera wskazywała wartości nieco przekraczające 3 punkty. Co istotne, przypadek Libiąża związany był z tąpnięciem kopalni Janina o godzinie 16:50.

Jak zachowywać się w trakcie trzęsienia ziemi

Chcąc uchronić siebie i bliskich w trakcie trzęsienia ziemi, należy podjąć kilka kluczowych kroków. Będą one różniły się od siebie w zależności, czy znajdujemy się w pomieszczeniu, czy też na zewnątrz. Zestaw porad przygotowano na stronie gov.pl.

W przypadku znajdowania się w pomieszczeniu istotnym jest zakrycie głowy i położenie się na ziemi (najlepiej pod stołem). Należy unikać wychodzenia z budynku przed zakończeniem wstrząsów. Warto uważać na spadające przedmioty i nie korzystać z wind.

Podczas pobytu na dworze należy unikać zatrzymywania się w pobliżu drzew, wysokich budynków i instalacji elektrycznych. Podobnie w sytuacji, gdy prowadzimy pojazd. Należy zaparkować go z dala od wymienionych obiektów.

Chcesz coś dodać? SKOMENTUJ ten artykuł na Facebooku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy