Wierzysz w duchy, demony i odwiedziny UFO? Winne są problemy ze snem
Czemu zjawiska paranormalne występują tylko nocą? Bo kiedy zapada zmrok i robi się cicho, nasza wyobraźnia pracuje bez ograniczeń. I chociaż ten związek wciąż kryje przed nami wiele tajemnic, nowe badania pokazują interesującą korelację między wiarą w tego typu zjawiska a jedną z najważniejszych nocnych aktywności, czyli... snem.
W nowym badaniu opublikowanym na łamach Journal of Sleep Research naukowcy wyjaśniają, że odkryli związek między gorszą jakością snu a silniejszą wiarą w duchy, demony, duszę żyjącą po śmierci, zdolność ludzi do komunikowania się ze zmarłymi, doświadczenia bliskie śmierci czy kosmitów odwiedzających Ziemię. Jak wynika z ich analiz, osoby zgłaszające problemy ze snem częściej wierzyły w zjawiska nadprzyrodzone - co więcej, udało się nawet przypisać konkretne przypadłości do konkretnych zjawisk.
Za zjawiska paranormalne odpowiada kiepski sen?
Doświadczenie izolowanego paraliżu sennego (człowiek jest przebudzony i świadomy, ale nie może się poruszyć) związane jest często z wiarą w doświadczenie śmierci (NDE) oraz życie po śmierci, a tzw. zespołu eksplodującej głowy (odczucie głośnego hałasu/trzaskającego dźwięku wewnątrz czaszki) z przekonaniami o odwiedzinach obcych cywilizacji. Jak zauważają badacze, ich odkrycia pasują do wcześniejszych badań, ale to najnowsze miało rzucić na sprawę więcej światła poprzez zbadanie szerszego zakresu zmiennych na większej próbie.
W przypadku wszystkich skojarzeń stwierdzono, że wyższy poziom wiary w zjawiska paranormalne wiązał się z gorszą subiektywną jakością snu, nawet przy uwzględnieniu wpływu wieku i płci
Badanie zostało przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej wśród 8853 osób w wieku co najmniej 18 lat zrekrutowanych w mediach społecznościowych i przez BBC Science Focus Magazine. Jak wyjaśniają naukowcy, może ono pomóc w lepszym zrozumieniu związku między przekonaniami paranormalnymi a zmiennymi dotyczącymi snu, chociaż jako badanie przekrojowe nie zostało zaprojektowane w celu udzielenia odpowiedzi na oczywiste pytanie, dlaczego te dwie rzeczy są ze sobą powiązane - autorzy proponują jednak pewną teorię, wskazując na halucynacje wzrokowe i słuchowe.
Jednym z wyjaśnień tych skojarzeń jest zatem to, że ktoś, kto doświadcza dźwięków lub obrazów związanych ze snem, może to zinterpretować jako dowód na istnienie kosmitów lub innych istot nadprzyrodzonych
Z drugiej strony, niektóre skojarzenia mogą działać w drugą stronę i jak wyjaśniają naukowcy, paranormalne przekonania mogą powodować niepokój, który zakłóca sen.
Wizja życia po śmierci zdecydowanie nie powinna nam jednak spędzać snu z powiek, dlatego zdaniem autorów potrzebne są kolejne badania, w których należy też uwzględnić dodatkowe czynniki, jak zdrowie psychiczne, wykształcenie, cechy osobowości i przekonania religijne.
Niemniej jednak autorzy twierdzą, że pomimo wielu niewiadomych, ich badanie dostarcza nowych informacji na temat związku między snem a przekonaniami paranormalnymi, które mogą pomóc w podniesieniu świadomości samego związku, zarówno wśród pacjentów, jak i pracowników służby zdrowia.
Doniesienia o zjawiskach paranormalnych lub anomalnych wierzeniach można pomylić z dowodami na poważniejsze zaburzenia. Badanie to może zachęcić klinicystów do oceny istotnych zaburzeń snu i parasomnii oprócz innych form psychopatologii