Reklama

Woda na Księżycu? Chińczycy twierdzą, że ją tam znaleźli

Międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie poinformował, że odkryto wodę pod powierzchnią Księżyca. Dokonał tego dokładnie chiński lądownik Chang’e-5, którego misja kosmiczna jest jedną z najbardziej przełomowych od czasu lotu Luny 24 w 1976 roku wystrzelonej przez ZSRR.

O odkryciu wody na Księżycu poinformowano na łamach czasopisma naukowego Science Advances. Nad projektem badawczym pracowali naukowcy z Narodowego Centrum Nauki Kosmicznej Chińskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Hawajskiego, Szanghajskiego Instytutu Fizyki Technicznej oraz Uniwersytetu w Nanjing.

Nasz najbliższy naturalny satelita był przez długi czas uważany za teren wysoce nieprzyjazny wszelkim formom życia oraz całkowicie pozbawiony wody. Kilka lat temu NASA jako pierwsze stwierdziło, że na Księżycu znajduje się woda. Chiński lądownik Chang’e-5 jest natomiast pierwszym, który zbadał skład księżycowych skał m.in. metodą spektrometrii.

Reklama

Chang’e-5 wylądował na Księżycu dokładnie 1 grudnia 2020 roku. Celem jego misji było zebranie nowych próbek skalnych, które potem będą dokładnie analizowane przez chińskich naukowców w laboratoriach.

Za pomocą radaru,  panoramicznej kamery oraz spektrometru optycznego badającego skład chemiczny i mineralny skał doszukano się śladów wody pod powierzchnią Księżyca. Obecność cząsteczek H2O znaleziono na obrazach widma optycznego.

Woda na Księżycu. Skąd mogła się tam wziąć?


Najwięcej wody znajduje się w płytszych warstwach skał, a im głębiej tym mniej cząsteczek H2O. Największą zawartość wody wynoszącą 188 ppm stwierdzono w jednym z głazów na powierzchni. Naukowcy wstępnie wysnuli teorię, że woda mogła powstać wskutek działania wiatru słonecznego, który dostarczył dużą ilość atomów wodoru.

Misja Chang’e-5 jest przełomowa nie tylko z powodu odkrycia na Księżycu śladów wody. Jest to pierwsza misja kosmiczna, której celem było przewiezienie nowych próbek skalnych z satelity. Ostatni raz z podobnym celem leciała Luna 24 wystrzelona w 1976 roku przez ZSRR. 

Przeczytaj też: Zaćmienie Księżyca w 2022 roku. Kiedy będzie w Polsce to najbliższe?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy