Zastrzyk gwiazd na nadwagę. Kiedy w Polsce?

Wielka Brytania podjęła decyzję o dopuszczeniu do użytku promowanego przez amerykańskie gwiazdy - w tym Elona Muska - środka pomagającego pozbyć się zbędnych kilogramów. National Institute for Health and Care Excellence (NICE) uznał, że Wegovy jest bezpieczną, skuteczną i niedrogą metodą powrotu do zdrowia.

Wielka Brytania podjęła decyzję o dopuszczeniu do użytku promowanego przez amerykańskie gwiazdy - w tym Elona Muska - środka pomagającego pozbyć się zbędnych kilogramów. National Institute for Health and Care Excellence (NICE) uznał, że Wegovy jest bezpieczną, skuteczną i niedrogą metodą powrotu do zdrowia.
Otyłość to choroba, która zwiększa ryzyko wystąpienia innych schorzeń. Ten lek może być przełomowy, ale... /123RF/PICSEL

Artykuł na temat przeciwcukrzycowego leku Ozempic opublikowany w zeszłym roku na łamach magazynu Variety wywołał prawdziwą burzę, bo jego autorzy sugerowali, że produkt ten jest z powodzeniem stosowany przez profesjonalistów z branży filmowej i rozrywkowej, aby szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Lek z miejsca stał się tak popularny, że do tej pory na całym świecie występują problemy z jego dostępnością, chociaż nie powinien być przepisywany zdrowym osobom.

Zastrzyki na odchudzanie. Kiedy w Polsce?

Producent postanowił zareagować na tę sytuację, z jednej strony ułatwiając życie cukrzykom, którzy mieli problem z zakupem leku, a z drugiej po prostu zarabiając na zainteresowaniu. Na rynek trafił więc nowy środek, bazujący na tej samej substancji, czyli semaglutydzie, ale przeznaczony specjalnie dla osób usiłujących pozbyć się nadwagi. Mowa o zastrzyku Wegovy do podawania raz w tygodniu, który wywołuje przyjemne uczucie pełności (naśladując hormon zwany glukagonopodobnym peptydem-1 GLP-1), ograniczając tym samym spożywane kalorie (utrata nawet 15 proc. masy ciała w 68 tygodni).

Reklama


Lek w czerwcu ubiegłego roku uzyskał zgodę amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, a niedługo później także Europejskiej Agencji Leków (EMA), ale dopiero teraz zaczyna faktycznie pojawiać się na Starym Kontynencie. Brytyjska służba zdrowia poinformowała właśnie o wprowadzeniu go do użytku i zasadach przepisywania przez lekarzy - nie jest to opcja dla każdego, ale osób z co najmniej jednym schorzeniem związanym z wagą (wysokie ciśnienie krwi, choroby serca czy obturacyjny bezdech senny), a także tych, których wskaźnik masy ciała (BMI) stawia je blisko górnej części zakresu otyłości.

Nietrudno jednak wyobrazić sobie, że wiele osób znajdzie sposób, by zdobyć lek od "zaprzyjaźnionego" lekarza, dlatego NIH ustaliło maksymalny czas stosowania Wegovy u pacjentów na 2 lata. To wystarczająco, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, zwłaszcza w połączeniu ze zmianą stylu życia, do czego namawiać będą specjaliści przepisujący receptę na lek.

Co więcej, warto pamiętać, że chociaż w odróżnieniu od Ozempicu, Wegovy zalecany jest właśnie na odchudzanie, to opiera się o tę samą substancję, bezpieczną, ale mogącą wywoływać wiele działań niepożądanych, w tym nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunkę, a nawet zapalenie trzustki. Do tego szybka utrata wagi może prowadzić do utraty kolagenu i elastyny przez skórę, powodując coś, co magazyn Vogue nazwał wychudzoną "twarzą Ozempic".

Na koniec warto dodać, że zgoda wydana przez Europejską Agencję Leków oznacza, że Wegovy może być sprzedawane w Polsce, ale wciąż nie trafił na nasz rynek. I może tak pozostać, bo chociaż producent, czyli duńska firma Novo Nordisk, przekonywał, że chce dostarczyć lek pacjentom tak szybko, jak będzie to możliwe, rejestracja produktu nie nakłada na niego obowiązku wprowadzenia go do sprzedaży.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie | cukrzyca | otyłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy