Astronauci będą latać zmodyfikowaną rakietą Atlas V?

Misje promów NASA zostały oficjalnie zakończone i amerykańscy astronauci będą teraz latać rosyjskimi statkami, aby dostać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną. NASA jednak nie rezygnuje i ma już inny sposób na załogowe loty na orbitę.

NASA podpisała umowę z United Launch Alliance, aby znaleźć sposób na dostosowanie wielkiej rakiety Atlas V do lotów w kosmos. Będzie ona wykorzystywana do przewożenia astronautów z i na stację. Jest to najmłodsza rakieta nośna z rodziny Atlas. Wykorzystuje silniki rakietowe konstrukcji rosyjskiej, co może zakrawać na ironię, biorąc pod uwagę pierwotne przeznaczenie Atlasów, jakim było przenoszenia głowic jądrowych wymierzonych w ZSRR.

ULA jest spółką Boeinga i Leckheed Martin mającą na celu obniżenie cen wysyłania ładunku w przestrzeń. Umowa wiążąca NASA i ULA prowadzi do współpracy nad dostosowaniem Atlasa V do bezpiecznych lotów, co potrwa co najmniej cztery lata. Ten model rakiety został już wybrany przez kilka różnych firm do wysyłania ładunku w kosmos.

Paweł Rogaliński

http://gadzetomania.pl/

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: NASA | atlas | astronauci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama